Obezita covid-19 krajním způsobem zhoršuje

Obezita patří k rizikovým faktorům v případě onemocnění covidem-19. Zaviňuje totiž, že průběh této nemoci výrazným způsobem zhoršuje.

Obezita covid-19 krajním způsobem zhoršuje.
Obezita covid-19 krajním způsobem zhoršuje. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Podle Českého statistického úřadu v tuzemsku trpí obezitou až 20 procent mužů a 18 procent žen. Aby u sebe snížili riziko možných koronavirových komplikací, měli by podle odborníků začít cíleně hubnout. Obezita se porazit pomocí zdravého pohybu, vyvážené stravy a také přírodních přípravků podporujících hubnutí.

Obezita zvyšuje u covidu riziko těžších komplikací

Z jakého důvodu je obezita v případě nákazy novým koronavirem tak riziková? Jak dokazují nejnovější vědecké studie, když jsou lidé obézní, jedná se o přitěžující faktor, který často vede k vážnému stavu pacienta, ale dokonce i k jeho smrti.

Covid-19 totiž nenapadá pouze plíce, průdušky a celou dýchací soustavu. Cílí také na cévy, ohrožuje srdce, mozek a ledviny, podporuje tvorbu krevních sraženin nebo různých kožních vyrážek. A právě tělo obézních lidí se s těmito komplikacemi vypořádává mnohem hůře.

Průběh koronaviru ve spojení s obezitou

Obezita má přímou spojitost s tím, jak se nový koronavirus dostane do těla.  V obézním těle je uloženo nadměrné množství tukové tkáně, jejíž součástí jsou i neblaze skloňované ACE2 receptory, které vir SARS-CoV-2 používá pro vstup do lidských buněk. Jak poukazuje čínská studie z dubna 2020, tuková tkáň obsahuje více ACE2 receptorů, v důsledku čehož otevírá bránu vyšší virové náloži, která se následně dostane do těla. 

Proč je tedy obezita tak riziková? Čím větší množství viru se přes tukovou tkáň dostane dovnitř těla, tím horší koronavirovou infekci může způsobit. ACE2 receptory se přitom vyskytují u většiny lidských buněk, ve vyšším množství je najdete nejen v tukové tkáni. Nejvíce těchto receptorů obsahují buňky plicních sklípků a buňky stěn krevních cév, z čehož při nákaze covidem-19 vyplývá i možné závažnější napadení těchto tělesných orgánů.

Obezita souvisí i s vysokým krevním tlakem a cukrovkou

Z jakého dalšího důvodu bývá většinou průběh covidu-19 u obézních lidí závažnější? Lidé s extrémní váhou trpí i dalšími chorobami, které s obezitou bezprostředně souvisí. Jde například o diabetes, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární onemocnění. Obezita má přímou spojitost i s nadměrným množstvím tukové tkáně kolem vnitřních tělesných orgánů.

A právě i tyto přídavné nemoci a zdravotní komplikace často mohou za to, že obézní lidé mají mnohem těžší průběh onemocnění covidem-19 nežli lidé s normálním BMI. Běžné BMI se pohybuje na škále 18,5 až 25, nadváha na škále 25 až 30 a obezita na škále 30 a více.

Jak vyzrát nad obezitou? Dejte se na hubnutí

Je obezita i vaším problémem? Jestliže jste se rozhodli zhubnout, abyste u sebe snížili případné riziko možných koronavirových komplikací, dejte se zejména na zdravou stravu. Jídelníček si rozložte do pěti denních chodů, které by měly obsahovat více ovoce a zeleniny, luštěniny, ořechy, semínka, celozrnné výrobky či zdravé rostlinné oleje. Velmi důležité rovněž je, abyste v průběhu každého dne vypili dva litry čisté neperlivé vody.

Aby obezita nebyla již váš problém, ze svého jídelníčku naopak vyřaďte tučné, smažené a konzervované pokrmy a také polotovary. Zapomeňte rovněž na sladkosti, alkohol a slazené nápoje. Každý den se poctivě věnujte pohybu. Dopřávejte si alespoň půlhodinovou procházku na čerstvém vzduchu. Třikrát do týdne se zkuste věnovat náročnějším fyzickým aktivitám. Běžte na kolo, zaběhejte si nebo zkuste nordic walking.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*