Odhlenění za pomoci bylinek: Které pomohou?

Během mrazivé zimy nás kromě rýmy a kašle doprovází další častý problém, kterým je zahlenění dýchacích cest. Jestli momentálně i vás trápí zahlenění, uleví vám bylinky na odhlenění a snadnější vykašlávání. Které vám zaručeně pomohou?

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč


Odhlenění za pomoci bylinek: Které pomohou?
Odhlenění za pomoci bylinek: Které pomohou? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ve kterých případech by pro vás měly být bylinky na odhlenění nezbytností? Když se u vás rozvine rýma, nachlazení či kašel, které doprovází problematické dýchání, ucpané dutiny a všudypřítomný hlen. Snad každý z nás tento stav zažívá několikrát do roka, a zejména v zimním období. Abyste se tohoto problému zbavili, zahlenění organismu začněte ihned léčit některými bylinkami, které můžete užívat ve formě čaje či odvaru. Další z nich lze konzumovat také v čerstvém stavu.

Co je při odhlenění nejdůležitější? Rozředit hleny v těle

Pokud se chcete pustit do odhlenění dýchacích cest, začněte užívat takové bylinky, které díky obsaženým látkám dokážou rozředit hleny v dýchacích cestách. Díky tomu budete moci nadbytečný hlen lépe vyloučit pryč z těla.

Každá z bylinek, kterou budete při rýmě, kašli či nachlazení užívat, podporuje odhlenění jiným způsobem. Například jitrocel kopinatý je výborný při nachlazení, kašli či podrážděných průduškách. Pravidelné užívání jitrocelového sirupu zabraňuje nadbytečné tvorbě hlenu v plicích, dále napomáhá jeho vykašlávání a rovněž léčí nepříjemný kašel.

Jestliže chcete nejen zabránit další tvorbě hlenu, ale také potřebujete, aby se hlen ve vašich dýchacích cestách rozředil, užívejte mátu peprnou. Výborný je nejen mátový čaj, ale také mátový olej. Máta obsahující látky jako mentol, menton, methyl acetát, menthofuran či cineol usnadňuje dýchání, má antihistamické účinky a rovněž pomáhá uvolňovat hlen v dýchacích cestách.

Při odhlenění vám pomůže také eukalyptus, a to ve formě cucacích tobolek nebo jako přírodní esenciální olej, který můžete inhalovat. Eukalyptus díky látce cionela uvolňuje hlenem ucpané dýchací cesty a rovněž zmírňuje kašel. Kromě výše uvedených bylinek vám pomůže také čaj z květů černého bezu. Tato oblíbená bylinka ničí choroboplodné zárodky a navíc čistí hlenem zanesené průdušky.

Na odhlenění je výborná šalvěj lékařská

Účinnou bylinkou v boji proti zahlenění je šalvěj lékařská. Pochutnejte si na šalvějovém čaji, který si připravte z této bylinky v čerstvém či sušeném stavu. Kromě šalvějového čaje užívejte i šalvějový odvar, a to jako kloktadlo, které vám zmírní bolest v krku. Jak si šalvějový odvar připravíte? Sušenou či čerstvou šalvěj lékařskou krátce povařte ve vodě, následně tuto směs zceďte a máte hotovo.

Vyzkoušejte tymián, mateřídoušku a oregáno

Tymián obecný, mateřídouška úzkolistá a oregáno neboli dobromysl lékařská. Jedná se o bylinky na odhlenění, které mají na lidský organismus velmi podobné účinky a které spolu můžete v rámci jedné bylinné směsi směle kombinovat. Kromě tymiánu, oregána a mateřídoušky lze do této směsi přidat také jitrocel kopinatý, fenykl obecný, plicník lékařský a sedmikrásku obecnou. Získáte tak základ na bylinný čaj, který je velmi účinný na odhlenění. Pijte jej teplý po doušcích, a to maximálně třikrát denně.

Tip: Chcete-li se zbavit nadbytečného hlenu, k jeho uvolnění vám napomůžete také inhalace horkého tymiánového či mateřídouškového odvaru.

Při odhlenění vám pomohou i bylinky v čerstvém stavu

V boji proti zahlenění zkuste některé bylinky užívat výhradně v čerstvém stavu. Osvědčil se například čerstvý zázvor, ze kterého si připravte čaj ochucený medem. Odhlení vás také strouhaný křen selský, který můžete zakomponovat například do pomazánek nebo zeleninových salátů. Jednu lžíci čerstvého strouhaného křenu lze rovněž přes noc vyluhovat ve 200 mililitrech čisté vody. Následně tento výluh přeceďte, oslaďte medem a po doušcích pomalu vypijte.

Odchod hlenu z těla podpoříte posílením imunity i jater

Pokud jste takřka při každé rýmě či nachlazení zahlenění, zkuste rovněž posílit svá játra. Kromě toho se zaměřte na detoxikaci organismu a rovněž posílení imunity, díky které své tělo pročistíte od bakterií a virů. Svá játra posílíte a detoxikujete zejména užíváním nefiltrovaného oleje z ostropestřce mariánského. Imunitu vám vylepší rakytník řešetlákový a s nadbytečnými viry a bakteriemi si vaše tělo poradí díky pravidelnému užívání lichořeřišnice či extraktu z grepových jadérek.

REKLAMA

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*