Pásový opar neboli herpes zoster patří k velmi bolestivým kožním onemocněním virového původu. Nejčastěji se objevuje na hrudníku a zádech, postižený však může být také obličej nebo krk. Toto virové kožní onemocnění se může vyskytnout i na dalších částech těla. Jaká je jeho hlavní příčina?
Pásový opar a jeho příčiny
Zajímá vás, jak pásový opar vzniká? Jeho příčinou je herpes zoster virus, což je přesně tentýž virus, který způsobuje plané neštovice. Jelikož snad každý z nás prodělal v dětství plané neštovice, s herpes zoster virem se bohužel nemusíme loučit navždy. Tento vir přečkává v nervových buňkách, v momentě určitého podnětu se může projevit právě ve formě pásového oparu.
Herpes zoster virus se nejčastěji probouzí při výrazném oslabení imunity. Jeho příčinou je dlouhodobý stres, nadměrná dlouhodobá námaha, špatná životospráva, ale i vážnější onemocnění nebo úraz.
Příznaky pásového oparu
Jak poznáte, že se vám dělá pásový opar? K prvním příznakům tohoto kožního onemocnění virového původu patří bolestivost, pálení a pnutí. Do dvou dnů se v tomto místě nemocnému v pruzích vysejí červené skvrnky, ze kterých posléze vzniknou puchýřky. Po té, co puchýřky zaschnou se změní ve stroupky, které se nakonec odloupnou.
Pásový opar se zpravidla dělá v pruzích, které kopírují určitý nervový svazek. Kromě těchto problémů pociťuje nemocný slabost, malátnost a velkou únavu. Rovněž má zažívací potíže, zvýšenou teplotu a vykazuje zduření lymfatických uzlin.
Přenos pásového oparu
Nemocný je pro své okolí vysoce infekční zvláště v době výsevu puchýřků. Z toho důvodu by se k němu neměly přibližovat zejména děti, u kterých může herpes zoster virus způsobit plané neštovice.
Pokud budete dodržovat základní hygienická pravidla, přenosu herpes zoster viru se nemusíte příliš obávat. Tento přenos totiž probíhá stykem kůže s kůží, která má na sobě určitou oděrku, která pro toto onemocnění představuje vstupní bránu.
A co pásový opar u dětí? Pokud se na dítě po styku s nakaženým poprvé přenese herpes zoster virus, projeví se zpravidla jako plané neštovice. Tento virus přetrvává v těle a až později se může případně vyvinout právě v pásový opar.
Jak je to s tímto onemocněním u těhotných žen? Je zvláště kritické v první polovině těhotenství, kdy může poškodit plod nebo vyvolat potrat. Když se pásový opar u těhotné objeví tři týdny před porodem, může nakazit přímo dítě, u kterého se v prvních dnech po porodu mohou objevit plané neštovice.
Přírodní léčba: V hlavní roli antivirotika a vitamin C
Ptáte se na to, jak se zbavit pásového oparu přírodně? V případě této doplňkové léčby máte hned několik možností. V prvé řadě do svého jídelníčku zařaďte potraviny a přírodní doplňky stravy obsahující vitamíny řady B, vitamín C (rakytník řešetlákový, Camu Camu) a zinek. Každý den vypijte alespoň dva litry čisté neperlivé vody a snažte se vyhýbat stresovým situacím.
Pásový opar jasně signalizuje, že vaše imunita není zcela v pořádku. Pro její posílení začněte užívat echinaceu, schizandru čínskou, Acai berry nebo hlívu ústřičnou. Aby vaše imunita fungovala, jak má, pomohou vám dále extrakty z hub Reishi, Maitake či Cordyceps, se kterými pracuje zejména čínská medicína. Blahodárné látky extrahované z těchto hub aktivují oslabený imunitní systém a zvyšují obranyschopnost lidského organismu.
Jelikož je pásový opar kožní onemocnění virového původu, zbavíte se jej přírodně také pomocí silných přírodních antivirotik. Která to jsou především? Pomůže vám extrakt z grepových jader, Vilcacora a zejména Sandre de drago neboli dračí krev, které silně působí proti virům a zároveň posilují imunitní systém.
Buďte první kdo přidá komentář