Přírodní antihistaminika mohou být vaší záchranou hlavně tehdy, pokud jste náchylní na sezonní alergie. Jestliže vám každoročně znesnadňují život v určité roční období pyly trav, stromů či květin, abyste tyto potíže zmírnili, nemusíte hned běžet do lékárny.
Přírodní antihistaminika: Která jsou ta nejúčinnější?
Sezonní alergii, která se projevuje kýcháním, rýmou, otokem dýchacích cest, svěděním očí, zánětem spojivek, ucpaným nosem nebo tlakem v dutinách, můžete zmírnit i přírodní cestou. A to právě s využitím přírodních antihistaminik. Jakým způsobem fungují? Brání hormonu histaminu, aby se vázal na histaminové receptory.
Přírodní antihistaminika snižují produkci hormonu histaminu a zároveň blokují projevy jeho účinků. Zmírňují tak příznaky větších či menších alergických reakcí, které mohou ve výjimečném případě přerůst až v anafylaktický šok.
Cordyceps jako bojovník proti alergiím
Mezi nejúčinnější přírodní antihistaminika patří cordyceps sinensis neboli housenice čínská. Tato houba, která se po staletí používá v tradiční čínské medicíně, snižuje produkci hormonu histaminu v těle. Tento přírodní prostředek se svou silou vyrovná i produktům z lékárny. Aby opravdu fungoval, musí se ovšem užívat delší dobu. A to například během celého trvání pylové sezony.
Reishi zmírňuje alergické projevy a tlumí kašel
Produkci histaminu v lidském těle snižuje rovněž užívání houby Reishi. Tradiční čínská medicína na ni pohlíží jako na božskou houbu nesmrtelnosti, neboť na lidské zdraví pozitivně působí ve velmi široké škále. Houba Reishi, která se řadí mezi účinná přírodní antihistaminika, posiluje zejména zdraví plic a srdce. Kromě toho, že zmírňuje alergické projevy, tlumí také astmatické příznaky a kašel.
Mezi přírodní antihistaminika patří i vitamin C
Nejsnadněji dostupným přírodním antihistaminikem je vitamin C. V době, kdy se u vás sezonní alergie vyskytuje, byste proto měli zdvojnásobit jako běžnou dávku. Vitamin C najdete ve většině druhů ovoce a zeleniny. Velmi bohaté je na něj citrusové ovoce, tropické ovoce camu camu, rakytník řešetlákový nebo plody šípkové růže. Vitamin C nemá coby přírodní antihistaminikum žádné vedlejší účinky. Uleví vám při ucpaném nosu a zmírní i další nepříjemné projevy sezonní alergie.
Kurkumin snižuje produkci histaminu
Jako přírodní antihistaminikum funguje rovněž kurkumin, který naleznete v kurkumě. Právě kurkumin snižuje v těle produkci i následné uvolňování hormonu histaminu. Má také protizánětlivé účinky a pomůže vám v případě většiny respiračních onemocnění.
Zázvor a galangal mají antihistaminové účinky
Výrazně antihistaminové účinky mají rovněž klasický zázvor a galgant, kterému se často říká laoský zázvor. Toto koření, které lze užívat v sušeném i čerstvém stavu, zmírňuje projevy alergických reakcí a pozitivně působí i při astmatu tím, že uvolňuje dýchací cesty.
Další přírodní antihistaminika
Které další druhy koření či ovoce působí jako přírodní antihistaminika?
V době, kdy vás sužuje nepříjemná sezonní alergie, zařaďte do svého jídelníčku také křen, česnek či cibuli.
Uleví vám granátové jablko, broskev nebo klasické jablko. Antihistaminové účinky má rovněž lněný olej nebo olej z hroznových jader.
Zmírnit alergickou reakci pomůže také pravidelné užívání heřmánku, máty a řeřichy. Jako přírodní antihistaminika však fungují i další bylinky. A to zejména:
- Kopřiva dvoudomá – Tato bylinka je plnohodnotné přírodní antihistaminikum. Alergické projevy zmírní již 300 gramů této bylinky denně.
- Ostropestřec mariánský – Zmírňuje alergické a histaminové reakce těla. Podporuje činnost jater a působí také protizánětlivě.
- Andělika čínská – Kromě toho, že jde o přírodní antihistaminikum, je rovněž protizánětlivá.
- Světlík lékařský – Uleví při svědění očí, pomůže od kýchání a nadměrné produkce hlenu.
Buďte první kdo přidá komentář