Rakovina plic zabíjí z 90 procent kuřáky

V České republice umírá každým rokem na rakovinu plic více než pět tisíc lidí. Dle statistik postihuje karcinom plic v 9 z 10 případů právě kuřáky. Proč tomu tak je?

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč


Rakovina plic zabíjí z 90 procent kuřáky.
Rakovina plic zabíjí z 90 procent kuřáky. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Rakovina plic patří k nejčastějším nádorovým onemocněním, i když vhodným životním stylem lze snížit její riziko na minimum. Z 90 procent totiž zabíjí kuřáky. Na karcinom plic nejčastěji trpí lidé starší šedesáti let. V každém případě, kuřák, který za den vykouří 20 cigaret, u sebe zvyšuje riziko kacinomu plic až 20násobně.

Rakovina plic postihuje kuřáky, z 10 procent i nekuřáky

Karcinom plic vzniká nejčastěji v důsledku kouření cigaret. Co se dlouhodobých kuřáků týče, dle statistik onemocní touto chorobou zhruba 25 procent z nich. Rakovina plic však ve zlomku případů postihuje i nekuřáky. Odborníci stále neznají přesný důvod, proč tomu tak je. Vznik rakoviny plic u nekuřáků zdůvodňují znečištěným životním prostředím, jiným plicním onemocněním nebo špatným způsobem stravování. Na vině však mohou být také dědičné faktory.

Prokazatelné riziko vzniku karcinomu plic představují rovněž radon, azbest a některé chemické postřiky (používané například na vinicích). Riziko rakoviny plic stoupá až o 30 procent také u nekuřáka, který žije v jedné domácnosti s kuřákem. Rakovina plic u něj může být v tomto případě způsobena pasivním kouřením. 

Příznaky rakoviny plic

Rakovina plic je onemocnění, které se v počátečních stádiích nijak neprojevuje. Přichází totiž pomalu, nenápadně a plíživě. Z počátku jsou příznaky karcinomu plic velmi nespecifické a mohou odkazovat na jiná onemocnění. Rakovina plic se zpočátku projevuje například teplotou, ztrátou chuti k jídlu, hubnutím, problémy s polykáním, chrapotem nebo chronickou únavou.

Kuřák by měl však zpozornět, pokud u sebe zaznamená suchý dráždivý kašel, který neustává a který nezní jako dřív. V pokročilém stádiu se rakovina plic projevuje také dušností, vykašláváním krve a tupou bolestí na hrudi. 

Že se jedná o rakovinu plic, však nemusí být dlouho zjevné. Spousta lidí tak přijde na to, že má tento typ karcinomu, pozdě. A to až náhodně při běžném lékařském vyšetření.

Rakovina plic má více druhů

Nádorů plic existuje více druhů. Nejzhoubnějším je malobuněčný karcinom, který patří k těm nejzákeřnějším. Roste totiž velmi rychle a metastázemi se šíří do celého těla. Čtyřikrát častější je však výskyt nemalobuněčných karcinomů, které je možné v 20 až 40 procentech případů odstranit chirurgický zákrokem a až teprve léčit radioterapií či chemoterapií.

Prevence rakoviny plic: Skoncujte s kouřením co nejdřív

Rakovina plic zpravidla postihuje těžké a dlouhodobé kuřáky. Jestliže kouříte a chcete u sebe snížit riziko tohoto onemocnění na nejnižší možnou míru, skoncujte s cigaretami co nejdřív. Odvykání kouření je během na dlouhou trať, když ovšem budete mít vůli a motivaci, zvládnete to. Přinášíme několik tipů na odvykání, kterými se zkuste řídit.

  • Mějte pádný důvod, proč chcete přestat kouřit. Jedním z nich může být i hrozící rakovina plic.
  • Počítejte s tím, že přijdou abstinenční příznaky. Buďte na ně připraveni. Když budete mít chuť na cigaretu, dejte si raději žvýkačku nebo bonbon.
  • Na odvykání nebuďte sami. Najděte si někoho, kdo vám bude oporou.
  • Vyhýbejte se stresovým situacím, v důsledku kterých byste dostali chuť si zapálit.
  • Změňte své návyky. Byli jste zvyklí na to, dát si ráno ke kávě cigaretu nebo si zapálit ke skleničce alkoholu? Začněte pít zelený čaj.
  • Při odvykání kouření své tělo detoxikujte. Například pomocí mladého ječmene, chlorelly nebo spiruliny.

Při odvykání kouření vám pomohou některé bylinky

Rakovina plic bývá tichým zabijákem. Přichází plíživě a pak udeří v plné síle. Právě na tento fakt myslete, když se pustíte do odvykání kouření. Pomohou vám také některé bylinky, díky kterým si pročistíte plíce, prostřednictvím kterých snížíte chuť na cigaretu a které dokážou podpořit vaši psychiku. Které to jsou?

    • Kořen Kudzu – je nápomocný při odstraňování závislosti – snižuje chuť na alkohol a nikotin a posiluje nervový systém.
    • Kozlík lékařský – Jde o bylinku, která ovlivňuje chuťové receptory. Její pravidelné užívání zaručí, že pro vás bude chuť cigaret velmi nepříjemná. Kozlík vás při odvykání také psychicky podpoří, protože snižuje úzkost, stres a napětí.
    • Puškvorec obecný – Cigarety vám přestanou chutnat i díky této bylince. Kdykoliv budete mít chuť si zapálit, žvýkejte sušený kořen puškvorce.
    • Lobelka nadmutá – Díky užívání této bylinky vám přestane vonět cigaretový kouř
    • Třezalka tečkovaná, srdečník obecný nebo šišák bajkalský – Snižují nervozitu a úzkost spojenou s nedostatkem nikotinu v těle.
REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*