Štítná žláza: Příznaky se objevují pozvolna

Onemocněním štítné žlázy trpí v současnosti až desetina české populace, pouze každý druhý o svém problému opravdu ví. Že vaše štítná žláza není v pořádku, rozpoznáte podle konkrétních příznaků, kterých se vyplatí všímat. Ve kterých případech byste měli rozhodně zpozornět?

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč


Štítná žláza: Příznaky se objevují pozvolna.
Štítná žláza: Příznaky se objevují pozvolna. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Štítná žláza je endokrinní orgán, který se nalézá na přední straně krku. A to konkrétní na štítné chrupavce umístěné těsně pod ohryzkem. Proč je štítná žláza důležitá? Hormony, které produkuje, jsou nezbytné pro správné fungování orgánů a tkání. Bezprostředně také ovlivňují termoregulaci, metabolismus tuků, bílkovin a cukrů a také zvyšují spotřebu kyslíku

Štítná žláza: Rozlišujeme dva typy onemocnění se specifickými příznaky

Co se onemocnění štítné žlázy týče, rozlišujeme celkem dva typy. A to sníženou funkci štítné žlázy neboli hypotyreózu a zvýšenou funkci štítné žlázy neboli hypertyreózu. Tyto poruchy štítné žlázy se objevují zhruba osmkrát častěji u žen nežli u mužů a jejich příznaky přicházejí velmi pozvolna. Lehce je můžete přehlédnout nebo zaměnit s banálním onemocněním. Ve kterých případech je dobré mít se na pozoru?

Nevysvětlitelná změna hmotnosti, zácpa a plynatost

Začali jste zničehonic přibírat na váze, nebo naopak výrazně hubnout, i když dodržujete stále stejný jídelníček? V tom případě zbystřete. Pokud není štítná žláza v pořádku, projevuje se právě nevysvětlitelnou změnou hmotnosti.

Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy je příznačná výrazným přibýváním na váze. Naopak pro hypertyreózu neboli zvýšenou činnost štítné žlázy je typické výrazné hubnutí, které paradoxně doprovází zvýšená chuť k jídlu. Jak pro hypotyreózu, tak pro hypertyreózu jsou typické další společné symptomy – zácpa a plynatost.

Únava a psychická nepohoda

Že se onemocnění štítné žlázy týká i vás, poznáte rovněž podle únavy a psychické nepohody. Snížená funkce štítné žlázy se dále projevuje nedostatkem energie, zimomřivostí, zapomínáním či pomalejší, rozvážnou mluvou. Pro zvýšenou funkci štítné žlázy je zase charakteristická podrážděnost, nervozita, rychlá mluva nebo třes rukou.

Struma neboli zvětšená štítná žláza

Výrazným příznakem onemocnění štítné žlázy je struma (lidově nazývaná vole). Jde o viditelné zvětšení štítné žlázy, ke kterému dochází jak při hypotyreóze, tak při hypotyreóze. Struma se z počátku projevuje pocitem tlaku v krku, a to hlavně v leže nebo při pohybu do strany. Pokud se zvětšuje, postupně tlačí na průdušnici a brání dýchání. Často utlačuje i jícen, kvůli čemuž má nemocný problémy s polykáním.

Suchá kůže a vypadávání vlasů

Na problémy se štítnou žlázou vás může upozornit nadměrné vypadávání vlasů. Snížená i zvýšená funkce štítné žlázy se dále projevují suchou kůží. V případě zvýšené funkce štítné žlázy můžete rovněž trpět nadměrným pocením a návaly horka, vaše suchá pokožka je přitom na omak teplá.

Co se týče snížené funkce štítné žlázy, pacienti se potýkají se suchou kůží, která je na omak studená. Souvisí to i s tím, že při hypotyreóze mají nižší krevní tlak a zpomalenou srdeční činnost.

Intimní problémy

K onemocnění štítné žlázy se dále vztahují příznaky v podobně intimních problémů. V případě snížené funkce štítné žlázy dochází u žen k poruchám menstruačního cyklu, poklesu libida a k problémům s ovulací, u mužů zase ke snížení kvality spermií a impotenci (při neléčeném onemocnění může dojít až ke sterilitě). Naopak zvýšená funkce štítné žlázy se projevuje spíše nepravidelnou menstruací či jejím vynecháním.

Štítná žláza a její vyšetření

Máte podezření, že vaše štítná žláza nefunguje tak, jak má? Zajděte si ke specialistovi, který pomocí rozboru krve a případné ultrazvukové kontroly zjistí, zda jsou vaše obavy oprávněné, nebo nikoliv. Pokud onemocnění štítné žlázy odhalíte včas, je zpravidla dobře léčitelné. Naopak porucha štítné žlázy v rozvinutém stadiu vám již radikálně zasáhne do života.

Jak se o štítnou žlázu starat? Vhodnými potravinami

Chcete se o svou štítnou žlázu lépe starat? Dopřejte jí vhodné potraviny. V prvé řadě do svého jídelníčku zařaďte přírodní zdroje jódu, k nimž patří mořské řasy. V kuchyni používejte jodizovanou sůl, konzumujte nebrukvovitou zeleninu (dýně, rajčata, papriky, hrášek, okurky, mrkev nebo celer) a negoitrogenické ovoce (citrusové plody, jablka, borůvky, meruňky, třešně nebo granátová jablka). Svůj jídelníček doplňte také o potraviny bohaté na selen, k nimž se řadí zejména ořechy.

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*