Střevní paraziti stojí za mnoha nemocemi

Střevní paraziti se do našeho těla dostávají především v důsledku nedostatečné hygieny. I když způsobují například chronický průjem, zácpu, plynatost, bolest břicha či únavu, mnohdy si jejich přítomnosti ani nevšimneme. K nejčastější cizopasníkům patří roupy, škrkavky a tasemnice. Jaký způsobem se můžeme těmto střevním parazitům bránit?

REKLAMA

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Ke střevní parazitům v Česku nejčastěji patří lidská tasemnice, roup dětský a škrkavka dětská. Foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Toho, že střevní paraziti obývají vaše tělo, si zpravidla nemusíte vůbec všimnout. Tito cizopasníci škodí lidskému tělu především tím, že mu z trávené potravy odebírají důležité živiny. A to zejména vitamíny a železo. Přítomnost střevních parazitů se tak může skrytě projevit zažívacími problémy, únavou a zhoršenou koncentrací. S kterými střevními parazity se v našich zeměpisných šířkách můžete setkat nejpravděpodobněji?

Roup dětský: Nejčastější střevní parazit

V Česku je nejčastějším střevním parazitem roup dětský, který způsobuje parazitární onemocnění zvané enterobióza. Ne nadarmo se o roupech říká, že jde o nemoc špinavých rukou. I když se vyskytuje hlavně v dětských kolektivech, tomuto onemocnění se nevyhne ani dospělý člověk.

Roup dětský, který patří mezi hlístice, je bílý střevní parazit dlouhý asi 1 centimetr. Vyskytuje se zejména ve slepém střevě a přilehlých oblastech tenkého a tlustého střeva. Na večer a v noci se samičky roupa dětského přemisťují k řitnímu otvoru, aby zde nakladly vajíčka. To, že roupy máte, pak prozradí typické svědění v této oblasti.

Jakým způsobem se těmito střevními parazity nejčastěji nakazíte? K nákaze dochází, pokud požijete vajíčka roupů, které máte například za nehty, jež byly v kontaktu s řitním otvorem nakaženého. V dětských kolektivech však dochází zejména k nepřímé nákaze, protože zde často nedostatečným způsobem probíhá hygiena při mytí rukou. Vajíčka tohoto střevního parazita se tak mohou snadno dostat na nějaký předmět, ze kterého se lehce nakazí další dítě.

shutterstock 637626556 605x300 - Střevní paraziti stojí za mnoha nemocemi
Střevních parazitů si mnohdy ani nevšimneme. V některých případech však způsobují průjmy, plynatost i bolesti břicha. Foto: Shutterstock

Škrkavka dětská: Tímto střevním parazitem se nakazíte zřídka

Roup dětský je nejčastějším střevním parazitem, naopak nákazu škrkavkou dětskou už budete postiženi zcela výjimečně. V minulosti jste se tímto střevním parazitem mohli nakazit z  ovoce a zeleniny, které byly hnojeny lidskými výkaly. Škrkavkou jste se mohli nakazit také z vody kontaminované lidskými fekáliemi.

V dnešním civilizovaném světě se vás už tento problém týká minimálně. Je to tím, že lidé přestali své zahrádky a pole hnojit obsahem z žump, i tím, že lidé už nepijí vodu z neznámých a ze znečištěných zdrojů.

I navzdory tomu se v Česku škrkavkou dětskou ročně nakazí desítky lidí, kteří se infikovali po pozření vajíčka tohoto střevního parazita. Nákaza škrkavkou neboli askarióza se projevuje minimálně, a to mírnými bolestmi břicha nebo nadýmáním. Lidé na to, že se infikovali škrkavkami, přijdou nejčastěji tehdy, když tohoto střevního parazita objeví ve stolici, když jej vykašlou, nebo když se jim vyplazí z nosu.

Jaký je vůbec životní cyklus škrkavky dětské? Dospělá škrkavka naklade vajíčka ve střevech nemocného člověka. Tato vajíčka se dostávají ven spolu s výkaly. Pokud dojde ke hnojení ovoce a zeleniny lidskými výkaly, následně další člověk pozře spolu se zeleninou či ovocem také vajíčka škrkavky. V žaludku infikovaného se z vajíček vylíhnou larvy, ty se přes krevní oběh dostávají do plic a pak do hrdla. Z hrdla se polknutím dostávají do střev, kde dospělí jedinci opět kladou vajíčka. A nový cyklus může začít.

Tasemnice se do vašeho těla dostane přes špatně upravené maso

Pokud sníte nedostatečně upravené maso nebo rybu, můžete se nakazit lidskou tasemnicí. Vyšší pravděpodobnost nákazy tímto střevním parazitem se objevuje v oblastech s nedostatečnou hygienou. V případě, že se lidskou tasemnicí skutečně infikujete, nemusíte vůbec nic poznat. Přítomnost tohoto střevního parazita, který ve vás může dorůst až do dvoumetrové délky, se však může projevovat průjmem, bolestmi břicha či nízkou váhou.

Střevní paraziti, se kterými se v Česku setkáte jenom výjimečně

Roup dětský, škrkavka dětská a lidská tasemnice patří ke střevním parazitům typickým pro naše zeměpisné šířky. Existují však další střevní paraziti, se kterými si v současnosti potkáte pouze výjimečně. Jde například o nákazu svalovcem stočeným z nedostatečně tepelně upraveného masa, které je kontaminováno larvami svalovce. Spíše ojediněle se v Česku nakazíte také amébovou úplavicí, tohoto střevního parazita můžete případně získat z kontaminované vody, půdy či potravin.

Jak se zbavit střevních parazitů? Zkuste i přírodní léčbu

Máte podezření, že ve vašem těle žijí střevní paraziti? Jejich přítomnost potvrdíte, nebo vyloučíte tak, že se podrobíte běžnému parazitologickému vyšetření stolice. Bude-li nález pozitivní, kromě klasické léčby vyzkoušejte také podpůrnou přírodní léčbu. Mezi významné přírodní antiparazitní prostředky patří například ořešák královský, tymián, olej z oregána, česnek nebo hřebíčková silice. Naordinovat si můžete také protiparazitickou kúru.

REKLAMA

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*