Alkalická voda podle jejich zastánců nám může například zklidnit pálení žáhy. Dále pomáhá snížit množství tělesného tuku, podporuje zdravé kosti a obecně neutralizuje kyseliny v krevním řečišti.
V tomto článku se proto dozvíte vše, v čem nám alkalická voda prospívá, včetně vědecky podložených faktů o jejích účincích.
Co je vlastně alkalická voda
Jednoduše řečeno, alkalická voda má o něco vyšší pH než voda kohoutková. Pro připomenutí, pH měří kyselost na stupnici od 0 do 14, kdy 0 znamená, že je roztok zcela kyselý a 14 naopak zcela zásaditý. Kohoutková voda má běžně pH neutrální – kolem 7. Alkalická voda má pH větší než 7. Někteří výrobci uvádějí pH 8, 9 i vyšší.
Protože má voda za běžných podmínek pH neutrální, je potřeba její pH upravit. Existují dva hlavní způsoby, jak se alkalická voda vyrábí:
Ionizace/elektrolýza: Ionizátory vody zpracovávají kohoutkovou vodu tak, že rozdělí sloučeninu H2O, čili vodu, na molekuly vodíku a kyslíku. Poté ionizátor odstraní určitou část molekul kyselého vodíku, čímž se zvedne pH vody a vznikne alkalická voda.
Přidání minerálů a dalších zásaditých příměsí: Minerální voda, která z nerostů a hornin přijímá minerály, jako jsou draslík a vápník, může být přirozeně alkalická voda. Kromě toho lze však do vody přidat zásadité příměsi, jako například bikarbonát.
Sečteno a podtrženo: Alkalická voda je voda s pH 7 a více. Lze ji vyrobit přidáním elektrolytů nebo zpracováním v ionizátoru vody.
Záleží vůbec na pH vody?
Možná se ptáte, zda na pH vody záleží. Abychom vám mohli poskytnout uspokojivou odpověď, je potřeba si nejprve říci, jak strava ovlivňuje úroveň pH v našem těle. Někteří lidé tvrdí, že určité potraviny, jako jsou maso, rafinované obiloviny, cukr a alkohol, snižují pH v těle, zatímco ovoce a zelenina bohaté na draslík pH v těle zvyšují.
Toto tvrzení je z části pravdivé. Při metabolismu živin vznikají různé vedlejší produkty, které jsou buď kyselé, nebo zásadité. Pokud například tělo metabolizuje bílkoviny, vytváří kyselinu sírovou, která bývá označována jako netěkavá kyselina. Při metabolismu draslíku naopak tělo vytváří bikarbonát, což je zásaditá sloučenina (1).
Na první pohled se tedy zdá, že výše uvedené tvrzení je pravdivé. Avšak ve skutečnosti to není tak jednoduché. Tyto vedlejší produkty metabolismu totiž nemusí nutně mít na pH v těle dlouhodobý účinek. Z části je to zapříčiněno tím, že různé části těla mají různé hodnoty pH:
Krev: pH normální, zdravé krve je mírně zásadité, mezi 7,38 a 7,42 (2).
Žaludek: Je nejkyselejší část těla. Hodnota pH v žaludku se pohybuje mezi 1,35 a 3,5. Kyseliny jsou totiž nutné pro trávení (3).
Moč: pH moči se může výrazně měnit, hodnoty se pohybují mezi 4,6 až 8 (3).
Pokud se bavíme o vlivu stravy na pH v těle, většinou máme na mysli pH krve. Jenže tělo pečlivě reguluje pH krve skrz funkce ledvin a plic. Pokud se v krvi nachází mnoho kyseliny, zbavuje se jí tělo dýcháním a močením (3). Strava tedy může ovlivnit hodnotu pH v krvi, ale pouze dočasně. Podle vědců nejsou tyto změny trvalé.
Sečteno a podtrženo: Některé potraviny, zvláště bílkoviny, mohou mít za následek zvýšenou tvorbu kyselin v těle. Náš organismus má však řadu mechanismů, které udržují hladinu pH v krvi v úzkém, zdravém rozmezí.
Alkalická voda a zdravotní výhody
Alkalická voda má podle určitých tvrzení pro organismus několik zdravotních výhod. Níže uvádíme některé z nich, podložené vědeckými poznatky:
Hydratuje více než obyčejná voda
Malé studie z roku 2010 se účastnilo 38 mladých a zdravých dospělých lidí, kteří po čtyři týdny pili buď zásaditou vodu s pH 10 nebo obyčejnou vodu. Vědci zjistili, že účastníci, kterým byla podávána alkalická voda, měli zásaditější krev a moč a byli více hydratovaní než ti, kteří pili obyčejnou vodu (4). Ačkoliv se jedná o slibné zjištění, byla tato studie velmi malá, a je proto nutné provést další výzkum, který by prokázal, zda je alkalická voda opravdu více hydratující.
Snižuje riziko zlomenin a osteoporózy
Toto tvrzení se zakládá na předpokladu, že nízké tělesné pH může časem oslabit kosti tím, že z nich odvádí vápník (5). V této oblasti bylo provedeno poměrně dost studií, avšak s rozdílnými výsledky. Některé studie tvrdí, že alkalická voda může byt pro zdraví kostí užitečná (6, 7, 8).
Studie z roku 2010 zjistila vyšší hustotu kostí u žen starších 75 let, jejichž strava obsahovala méně kyselých potravin a více draslíku (9). Tato studie však zkoumala vyváženost pH v celkové stravě účastníků, ne konzumaci zásadité vody, ale poukazuje to na možnou výhodu pro lidi se zvýšeným rizikem vzniku osteoporózy.
Další studie zkoumala čtyři týdny 30 žen s podobnými stravovacími návyky, které však pily buď alkalickou minerální vodu bohatou na bikarbonáty, nebo obyčejnou vodu. U těch, které pily zásaditou vodu, bylo zjištěno méně ukazatelů indikujících úbytek kostí, než u druhé skupiny (10).
Přestože tyto menší studie ukázaly, že by alkalická voda mohla pomoci chránit před osteoporózou, jedna rozsáhlejší studie došla k jinému závěru. Vědci zkoumali údaje 6 800 lidí a nenalezli žádnou významnou spojitost mezi kyselostí moči a zlomeninami či hustotou kostí. Podle této studie kyselost moči, která mohla být eventuálně snížena zásaditou vodou, nepředvídala riziko osteoporózy (11).
Pálení žáhy a alkalická voda
Pokud vás často pálí žáha, mohla by vám alkalická voda pomoci. Vědci testovali zásaditou vodu s pH 8,8 a zjistili, že deaktivuje pepsin, trávicí enzym, který je jednou z hlavních příčin gastroezofageálního refluxu (12). Pití zásadité vody by tedy mohlo mít stejný účinek jako antacid.
Pomáhá zbavit se tělesného tuku
Podle této teorie využívá tělo tukové buňky jako obranu před kyselinou. Pitím zásadité vody, by tak tělo tyto buňky již nadále nepotřebovalo a zbavovalo by se jich. Teorie je to možná přesvědčivá, ale je tu pouze jedna studie, která by ji alespoň zčásti podporovala.
Tato studie byla provedena u myší, kterým byla podávána strava bohatá na tuky. První skupina pak pila zásaditou vodu a druhá vodu z kohoutku. U první skupiny byl poté zjištěn výrazně nižší nárůst tělesné hmotnosti, než u skupiny, které byla podávána kohoutková voda (13).
I když je však zajímavé sledovat tento účinek zásadité vody u myší, bude potřeba provést ještě řadu výzkumů, než se prokáže, zda by mohla pomoci s hubnutím i u lidí.
Sečteno a podtrženo: Existuje několik studií, které se zabývaly zdravotními výhodami pití zásadité vody. V současné době se zdá, že nejprokazatelnější zdravotní výhodou je její schopnost zklidnit pálení žáhy.
Má alkalická voda nějaké nežádoucí účinky?
Alkalická voda je obecně považována za bezpečnou pro konzumaci. Hlavní nevýhodou je ale její vysoká cena. Rovněž by nejspíš nebylo moudré pít výhradně zásaditou vodu. Pokud byste ji totiž pili celý den, mohlo by vysoké pH neutralizovat účinky žaludečních šťáv, což by mohlo vést k zažívacím potížím, podobně jako kdybyste celý den užívali antacid.
Sečteno a podtrženo: Alkalická voda nemá u většiny lidí žádné nežádoucí účinky. Neměli byste však pít pouze tuto vodu.
Výroba alkalické vody
Na trhu existuje několik výrobců zásadité vody. Lze ji ovšem vyrobit i doma. Nejjednodušší je smíchat obyčejnou vodu s jedlou sodou. Již půl čajové lžičky přibližně na 4 litry vody dokáže zvýšit její pH.
Někteří lidé dokonce tvrdí, že i voda s citronem se po vypití stane v těle alkalickou. Citronáda je však jednoznačně kyselá, ne zásaditá.
Dalším způsobem je použití ionizátoru, avšak skeptikové tvrdí, že tyto přístroje ve skutečnosti nefungují.
Závěr
Pití vody je obecně pro organismus zdravé. Pokud vás zaujala alkalická voda, tak nejjednodušší způsob je smíchat kohoutkovou vodu s jedlou sodou. Neexistuje však dostatek vědecky podložených důkazů, že by pití zásadité vody mělo významné zdravotní výhody. (zdroj: www.authoritynutrition.com)
Kde koupit alkalickou vodu