Výzkumník James Joseph a jeho tým z Výzkumného centra lidské výživy univerzity Tufts v Bostonu zjistil, že konzumace borůvek může zlepšit motorické funkce a zároveň eliminovat ztrátu krátkodobé paměti. Stejně tak se podle bostonských vědců borůvky mohou osvědčit jako prevence Alzheimerovy choroby.
Jiná nedávná studie týmu vedeném doktorem Robert Krikorian z univerzity v Cincinnati naznačila, že pravidelné pojídání borůvek, rostoucích ve volné přírodě, může zpomalit ztrátu kognitivních funkcí a snížení deprese u starších osob.
Lynn Adams z kalifornského výzkumného centra Beckman prokázala schopnost borůvek zastavovat růst nádorů prsu. Její kolegové z arkansaského Dětského centra výživy se pro změnu zaměřili na účinky borůvek na správné fungování kardiovaskulárního systému. Zjistili, že látky obsažené v plodech snižují hladinu cholesterolu, krevní tlak, chrání proti cévním mozkovým příhodám a snižují oxidační stres.
Mnozí cukrovkáře zřejmě nepřekvapí, že borůvky mají schopnost snižovat hladinu krevního cukru. Výzkumnice Mary Ann Lila z karolínské státní univerzity dospěla ke zjištění, že borůvkové fytochemikálie si dokonce zvládají poradit s extrémní hyperglykémii. Tedy s neobyčejně vysokou hladinu krevního cukru v krvi, spojenou s metabolickým syndromem, což trápí především obézní pacienty.
Nutno podotknout, že bylináři si v tomto směru cení spíše listů než plodů. A stejně tak je důležité zdůraznit, že v případě poškození slinivky borůvky nemohou v žádném případě nahradit aplikaci inzulinu. O tom, že buňky slinivky je možné regenerovat za pomocí peruánské bylinky Cuti Cuti, jsme již psali.
Zdravotních výhod pojídání borůvek je celá řada. Takže vzhůru na borůvky:-)
Hodně trpělivosti při sběru lesní plodů přeje amber
zdroje:
vlastní
http://www.wildblueberries.com/health-research/research/
Buďte první kdo přidá komentář