Demence nepředstavuje specifické onemocnění. Jedná se spíše o obecné označení pro zhoršenou schopnost pamatovat si, myslet a rozhodovat se, což výrazným způsobem narušuje každodenní činnosti. Nejčastějším typem demence je Alzheimerova choroba. Ačkoliv tento stav postihuje zpravidla seniory, rozhodně není součástí normálního stárnutí.
Jak se demence projevuje? Zejména zapomínáním
Většina seniorů žije spokojeným životem, aniž by se u nich rozvinula demence. Běžné znalosti a zkušenosti, staré vzpomínky a řeč u nich zůstávají nedotčené. Naopak senioři s demencí mají výrazné problémy s pamětí, pozorností, uvažováním, úsudkem i řešením problémů.
Na to, že se jich demence týká, upozorňuje fakt, že jsou nesamostatní, zapomínají na staré vzpomínky či používají neobvyklá slova k označení známých předmětů. Senioři s demencí se často velmi snadno ztratí v původně známém prostředí nebo si nedokážou vzpomenout na jméno blízkého přítele či člena rodiny.
Co zvyšuje riziko demence? Nejen věk, ale i špatná životospráva
Riziko vzniku demence je spojené zejména se zvyšujícím se věkem, přičemž nejvíce případů se objevuje nejčastěji po 65. roce života. Za demenci může dále rodinná anamnéza, dřívější úraz hlavy, ale také nezdravý životní styl.
Chcete-li proto u sebe snížit rozvoj demence na minimum, začněte vyznávat zdravou životosprávu. Co je její podstatou?
Začněte se pravidelně hýbat
Nejlepším způsobem, jak u sebe snížit riziko demence, je pravidelná fyzická aktivita. Pravidelný pohyb harmonizuje vaši váhu, příznivě ovlivňuje vaši duševní pohodu a má blahodárný vliv také na zdraví vašeho srdce. Najděte si přitom takové cvičení, které vám vyhovuje a které vás baví.
Jezte zdravě a vyváženě
Pokud se v seniorském věku chcete vyhnout demenci, naordinujte si zdravý a vyvážený jídelníček. Zdravá a vyvážená strava přitom snižuje nejen riziko demence, ale také rakoviny, diabetu 2. typu nebo kardiovaskulárních chorob.
Co by mělo být součástí vašeho jídelníčku? Zahrňte do něj alespoň pět porcí ovoce a zeleniny denně. Jezte rostlinné bílkoviny, které naleznete v obilninách či luštěninách. Do svého jídelníčku zahrňte také celozrnné výrobky, ořechy, semena a zdravé oleje. Omezte naopak příjem cukru, vyhýbejte se polotovarům a smaženým jídlům a rovněž co nejméně solte.
Užívejte doplňky stravy na regeneraci mozku
V tomto směru má nejbohatší zkušenosti ajurvéda, tedy tradiční indická medicína. Proti stárnutí mozku po staletí doporučuje užívat extrakt z indické byliny brahmi.
Pomáhá na posílení paměti, koncentraci a duševní výkonnost.
Zlepšuje mentální zdraví tím, že obsahuje bakopasidy, což jsou chemické sloučeniny, které dokáží opravit poškozené neurony v mozku. A to má za následek pronikavé zlepšení přenosu nervových impulzů.
Bacopasidy zároveň chrání paměťová centra v mozku. Pomáhají snížit účinky stresu na samotný mozek.
Kouření zvyšuje riziko demence, právě proto nekuřte
Pokud kouříte, vystavujete se mnohem vyššímu riziku rozvoje demence. Chcete přestat kouřit? S odvykáním vám pomohou i některé bylinky. Nikotinové žvýkačky nebo náplasti zkuste nahradit například pastilkami z lékořice lysé, díky které ovládnete svou chuť po cigaretách. Přestat kouřit vám pomůže také kozlík lékařský, který při odvykání snižuje napětí, úzkost a stres. Cigarety vám přestanou chutnat i díky užívání puškvorce obecného.
Omezte pití alkoholu
Stejně jako tomu je u kouření cigaret, také nadměrné pití alkoholu zvyšuje riziko rozvoje demence. Pokud se tomuto stavu chcete v pozdějším věku vyhnout, omezte pití alkoholu na minimum. Zkuste alkoholické nápoje postupně nahradit nápoji s velmi nízkým obsahem alkoholu nebo rovnou nealkoholickými nápoji. Snažte se mít pod kontrolou vždy množství alkoholu, které vypijete.
V rámci prevence demence cvičte svou mysl
Jak dále bojovat s demencí? Každý den procvičujte svou mysl. Když ji totiž udržíte v aktivním stavu, výrazně tím snížíte pravděpodobnost vzniku demence v pozdějším věku. Jakým způsobem můžete svůj mozek procvičovat? Luštěte křížovky či sudoku, skládejte puzzle, řešte hlavolamy, sledujte vědomostní soutěže, počítejte bez kalkulačky nebo se začněte učit nový jazyk. Možností máte opravdu spousty.
Buďte první kdo přidá komentář