Detoxikace jater a jak ji zvládnout v 5 jednoduchých krocích? Odpověď najdete v tomto našem uceleném návodu.
1. Konzumujte vhodné potraviny
Každý den, po dobu sedmi dnů, přidejte do svého jídelníčku alespoň 3 z každé skupiny následujících potravin – strava je základ detoxikace jater.
- zelí, květák, brokolici, růžičkovou kapustu
- zelenolistou zeleninu a bylinky, jako petržel, kapusta, řeřicha, mangold, koriandr, čekanka, listy pampelišky
- citrusové plody – pomeranče, citróny a limetky (vyhněte se grepové šťávě, která obsahuje látku, která svým působením může narušovat očistný proces jater)
- na síru bohaté potraviny, jakým je česnek, cibule, vejce
- jaterní čističe – jakými jsou artyčoky, chřest, řepa, celer, pampelišková káva
2. Jaterní doplňky stravy
Každý den, po dobu 30 dní, obohaťte svůj stravovací režim o jaterní doplňky stravy. Při výběru doplňků stravy mějte na zřeteli, že by měly obsahovat složky, které pomáhají čistit játra a jsou svými účinky klinicky prokázané. Jedině tehdy bude detoxikace jater účinná.
Mezi účinné produkty můžeme doporučit například Hepahit, jaterní tinktury, čaje na očistu a podporu funkce jater. Mezi silné pomocníky patří ostropestřec mariánský, již zmiňovaný artyčok zeleninový, kopřiva dvoudomá.
U detoxikace jater jsou rovněž velmi účinné peruánské byliny jako Hercampuri, která pomáhá při léčbě cirhozy či virových zánětech jater. Dále Chanca Piedra, Manayupa, Vilcacora nebo Sangre de drago, neboli Dračí krev.
Sangre de drago je míza ze stromu, který roste vysoko v Andách a povodí Amazonky. Po naříznutí vytéká z jeho kúry hustá tekutina temně červené barvy. V lidové medicíně Peru je tato rostlinná šťáva známá a používá se již celá staletí. Vnitřně se mimo jiné mnohé účinky užívá při virovém onemocnění jater typu A, B a C.
3. Důležitá je hydratace
Každý den pijte dostatečné množství vody. Jedině tak může být detoxikace jater účinná. Doporučujeme pít menší množství vody vícekrát za den. Nikoliv pít nárazově velké množství. Vždy pijte tolik, aby vám to bylo příjemné. Vyšší příjem tekutin si hlídejte obzvláště v letních měsících.
4. Detoxikace jater a čemu se vyhnout
Vyhněte se následujícím látkám, které mohou vaše čištění jater sabotovat:
- přílišnému množství tuků ve stravě, obzvlášť pak nasyceným
- cukrům v jakékoli formě. Dokonce i med či javorový sirup se doporučuje vynechat
- umělým sladidlům, barvivům či konzervantům
- rafinovaným uhlovodanům (rohlíky a pekařské výrobky z bílé mouky)
- lepku, který se nachází v pšenici, žitu, ječmenu apod. a produktům z nich jako jsou balené cereálie, kynutá těsta (pizza), těstoviny, lívance. Vyhněte se rovněž ochuceným omáčkám tzv. dresingům, které obsahují ocet
- alkoholu, běžně dostupným lékům bez předpisu proti bolení hlavy a kofeinu
5. Čištění jater podpoří kvalitní oleje
Každý den si dopřejte 1 až 2 polévkové lžíce kvalitních olejů – panenský olivový, lněný či olej z ostropestřce.
Mimo pět uvedených bodů je velmi vhodné přijímat rovněž dostatek antioxidantů (Acai berry, Camu Camu, Mladý Ječmen apod.), které pomáhají čistit organismus a zlepšit trávení. Podpoří tak proces přirozené a tělu vlastní detoxikace jater.
Detoxikace jater se neděje okamžitě, ale postupuje multifunkčně. Tedy v krocích, což si vyžaduje dostatek minerálů, vitamínů a aminokyselin pro správné fungování organizmu. Ideálně z pečlivě vyvážené stravy. (len)
zdroj: healthyfoodteam.com
Buďte první kdo přidá komentář