Z praxe: Převážně špatný výběr potravin spočívá ve vysokém příjmu tuků a zároveň velmi nízkém příjmu bílkovin ze stravy. Ale i dostatek bílkovin se promítá do vysokého příjmu tuků. Především v případě časté konzumace vepřového masa nebo tučných sýrů.
Ze současných rozborů jídelních návyků dnešní populace vyplývá, že se ve stravě nachází velmi málo bílkovin. Proč? Zvykem Čechů je reagovat na akční slevy. Kupovat hodně jídla, které je málo kvalitní a obsah bílkovin minimální.
Bílkoviny jsou důležité pro lidský organizmus, protože jsou součástí nejen svalové hmoty, ale všech buněk lidského organismu, které se neustále obnovují a rostou. Proto má význam přijímat bílkoviny potravou každodenně.
Zdrojem jsou potraviny, jak živočišného, tak i rostlinného původu. Rozdíl mezi nimi spočívá v obsahu aminokyselin. Strava by však neměla být jednostranná. Ideální je kombinovat bílkoviny živočišného původu (vejce, mléko, maso) s rostlinnými zdroji (obiloviny, luštěniny, ořechy, semena). Vyznavači vegetariánství pak vhodně kombinovat bílkoviny rostlinné.
Jaká je funkce bílkovin v našem těle? Preference živočišných bílkovin bude podporovat růst a vývoj svalů. Oproti rostlinným jsou však živočišné hůře stravitelné. Ovšem jinou potřebu bílkovin mají sportovci, protože zatěžují více svaly. A jinou zase děti, které jsou ve vývoji.
Právě nedostatek bílkovin má vliv na zpomalení růstu, duševního i tělesného vývoje u dětí, vliv na výživu kloubů, kostí, svalů a různá zranění. Nadbytek vede k zátěži pro organismus, dochází např. k překyselení a poruchám zažívání.
Každopádně ti, kteří jedí více živočišných bílkovin než rostlinných, jsou na tom zdravotně hůře.
Jana Luberová, poradce pro výživu
info@janaluberova.cz
Buďte první kdo přidá komentář