Posiluje imunitu
Nedávná norská studie zjistila, že jóga způsobuje genovou expresi posilující imunitu na buněčné úrovni. Účinek je navíc rychlý: vědci se domnívají, že ke změnám docházelo již během cvičení, a byly výrazně větší než u kontrolní skupiny, která šla na túru do přírody a poslouchala při tom uklidňující hudbu. „Jóga posiluje imunitu i tím, že jednoduše zlepšuje celkové zdraví,“ tvrdí Mitchel Bleier, který učí jógu 18 let a vlastní Yogapata v Connecticutu. „Zlepšení dýchání, hybnosti i oběhové soustavy má za následek i celkové zlepšení funkcí orgánů.“
Vhodná pozice: pozdrav slunci (surya namaskar)
Tento soubor osmi pozic prováděných za sebou lze nalézt skoro ve všech typech jógy. Pomáhá zlepšit oběh, náladu a ještě se příjemně zapotíte. Následující vám vysvětlí, jak provádět jednotlivé pozice.
Zmírňuje migrény
Výzkumy uvádí, že lidé trpící migrénami mají po třech měsících cvičení jógy méně migrén, které jsou navíc méně intenzivní. Příčina migrén není podle Bleiera zcela jasná, ale mohlo by jít o kombinaci duševních stresorů a fyzické nevyrovnanosti. Hrbení u počítače nebo telefonu způsobuje nadměrné zatěžování trapézového svalu a tuhnutí krku. Tato nepřirozená poloha má za následek svalovou dysbalanci, která může přispívat k bolestem hlavy a migrénám.
Vhodná pozice: most (setu bandha sarvangasana)
Lehněte si na záda, pokrčte kolena a chodidla položte na zem (přibližně na šířku pasu). Ruce volně položte podél těla a začněte zvedat pánev vzhůru. Podle Bleiera je klíčem držet ramena rovně tak, aby byly lopatky u sebe. Zvedněte hrudník směrem k bradě a bradu směrem od hrudníku, aby se uvolnila horní část trapézového svalu.
Zlepšuje sexuální výkon
Studie prokázaly, že 12 týdnů jógy dokáže zlepšit sexuální touhu, vzrušení, výkon, sebevědomí, orgasmus a uspokojení u mužů i žen. Jak? Jóga fyzicky zvyšuje proudění krve do oblasti genitálií, což je důležité pro vzrušení a erekci, tvrdí Bleier, a posiluje „moola bandha“ neboli svaly pánevního dna. Duševně pak kontrola dýchání a mysli spojená s cvičením může také pomoci zlepšit výkon.
Vhodná pozice: motýl (baddha konasana)
Sedněte si s pokrčenými koleny směřujícími k podlaze a chodidly u sebe. Pomalu klesejte trupem dopředu směrem k podlaze a nechte kolena klesnout co nejníže. Třísla tlačte dozadu a zapojte při tom svaly pánevního dna. „Je to skvělé na uvolnění kyčlí a navíc posílíte svaly pánevního dna pro orgasmus,“ říká Bleier.
Zlepšuje spánek
Vědci z Harvardu zjistili, že osm týdnů denního cvičení jógy výrazně zlepšuje kvalitu spánku u lidí, kteří trpí nespavostí. Další studie pak zjistila, že cvičení jógy dvakrát týdně pomohlo zlepšit spánek a snížit únavu u lidí, kteří porazili rakovinu. „To může být způsobeno schopností jógy pomáhat lidem vyrovnat se se stresem,“ říká Bleier. „Potíže se spánkem jsou jako úzkost. Hlava se nepřestává točit, nevíte jak se uvolnit,“ říká. „Cviky na dýchání a mysl vám pomohou se uklidnit, takže se vám bude lépe spát.“
Vhodná pozice: mrtvola (savasana) s bráničním dýcháním
Savasana je poslední pozice při cvičení jógy a jejím účelem je obnovit tělo. Lehněte si na záda s mírně rozkročenýma nohama a rukama nataženýma podél těla. Nadechujte a vydechujte nosem, vnímejte dýchání a pohyby břicha. Dech, svaly a mysl by měly být zcela uvolněny.
Bojuje s touhou po jídle
Vědci z Washingtonské univerzity zjistili, že pravidelné cvičení jógy je spojeno s vědomým stravováním a povědomím o fyzických a emocionálních vjemech spojených s konzumací jídla. „Protože nás naučí uvědomit si dýchání, posiluje pravidelné cvičení jógy spojení mezi tělem a myslí,“ říká Bleier. Toto uvědomění vám může pomoci naladit se na emoce spojené s určitými chutěmi a cviky pro jógové dýchání vám pomohou se zklidnit a lépe se rozhodovat v okamžiku, kdy se dostaví touha po jídle.
Vhodná pozice: meditace
Pohodlně se posaďte nebo si lehněte a vnímejte přirozené dýchání skrz nos. Poté se soustřeďte na trojúhelníkovou oblast mezi špičkou nosu a horním rtem a vnímejte, jak zde dopadá vzduch při vydechování, teplotu dechu a také nosní dírku, kterou vzduch dýcháte. Meditujte dvě minuty a postupně prodlužujte na pět a víc. „Klíčem je nehýbat se a soustředit se pouze na dýchání,“ říká Bleier. „Žádný pohyb, žádné reakce, prostě jen vnímejte okamžik.“
zdrojový článek: www.dailyburn.com
zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov/23613970 www.ncbi.nlm.nih.gov/17501846 www.ncbi.nlm.nih.gov/20646186 www.ncbi.nlm.nih.gov/19912493 www.ncbi.nlm.nih.gov/15707256 www.urmc.rochester.edu www.ncbi.nlm.nih.gov/19631053
překlad: Siw
Buďte první kdo přidá komentář