Krevní obraz – jaké jsou optimální hodnoty?

Krevní obraz je důležitým faktorem při jakémkoliv vyšetření celkového našeho zdravotního stavu. Krev je doslova pramenem života v nás. Jaké hodnoty bychom tedy měli sledovat a jak je optimalizovat?

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Krevní obraz
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Krevní obraz je naprostým základem diagnostiky, bez které se zodpovědný lékař neobejde.

V aktuální době a obzvlášť v České republice jsme ve stavu, kdy lékaři dostatečně nevysvětlují lidem otázky a témata ohledně zdraví. Dnes je zcela běžné, že při jakémkoliv onemocnění se vás lékař ani nezeptá, co děláte za práci či jaký vedete životní styl.

Ano, nejspíš se jedná o bakterie, tak nasadíme antibiotika na 3 týdny. Nebo nejspíše se jedné o specifickou oblast, tak vás pošlu na odborné vyšetření. Až moc často slyšíme tyhle fráze.

Krev je nositelkou života a dle ayurvédy je první tkání, kterou tělo vytváří z konzumované potravy. Dává to smysl, krev spolu s lymfatickým systémem tvoří zásobní trasy pro všechny ostatní tkáně. Z krve se vše ostatní tvoří. Proto je stav krve a krevní obraz tak důležitý.

Špatný krevní obraz = špatný stav tkání = špatné zdraví. Je to vyloženě do očí bijící, že odběry a analýza krve nejsou primárním cílem diagnózy zdravotního stavu pacienta. Z těchto důvodů bychom měli chtít po našem praktickém lékaři pravidelné odběry krve, abychom znali svůj krevní obraz a jeho vyhodnocení. Na co se ale dívat?

Maca peruánská umí navodit hormonální rovnováhu.

Krevní obraz a 4 základní složky

V naší krvi neustále operuje spousta krevních buněk, které celkově ovlivňují naší vitalitu, imunitu a regenerační schopnosti. Krevní obraz nám dává informace obzvláště ohledně hladiny erytrocytů (červených krvinek), hemoglobinu (složka červených krvinek), leukocytů (bílých krvinek) a trombocytů (krevních destiček).

Pokud od praktického lékaře žádáme krevní testy, tak se nebojme říci si i o sledování hladiny vitamínů a minerálů, případně hormonů. To vše jsou další indikátory našeho zdravotního stavu. Avšak bohužel zdravotní pojišťovny tyto nadstandartní testy neproplácí a musíme počítat, že tu tisícovku zaplatíme.

Krevní obraz – co vše lze z něj vyčíst:

  • síla imunitního systému
  • stav transportů kyslíku a tedy i vitality organismu
  • stav regeneračních schopností těla
  • zda máme vysoký výskyt stresových hormonů a jsme tedy ve stresu
  • zda je náš jídelníček dobře sestavený
  • zda si nezaděláváme na propuknutí chronické či akutní nemoci

Jak optimalizovat jednotlivé složky a posílit tak funkce organismu?

Erytrocyty

Když se podíváme na krevní obraz a budeme chtít hovořit o erytrocytech, tak budeme hovořit převážně o vitalitě našeho organismu. Téměř všechny tkáně v našem těle pracují díky kyslíku – mozek obzvlášť. Se slabým transportem kyslíku jsme často malátní, unavení a nevýkonní. Hodně spíme a celkově máme problém se dokopat ke sportu.

Látky a ostatní složky potřebné pro správnou tvorbu erytrocytů jsou hemoglobin, měď, kyselina listová a vitamín A.

Hemoglobin

Hemoglobin je základní část erytrocytů a tělo pro jeho tvorbu potřebuje převážně železo a vitamín C, díky kterému se železo dobře vstřebává.

Leukocyty

Leukocyty představují naše bílé krvinky a tedy sílu našeho imunitního systému. Jejich slabé množství je důvodem vzniku oslabené imunity a tedy častých bakteriálních a virových nákaz. Pokud má krevní obraz vysoké množství leukocytů, tak hovoříme o možném autoimunitním onemocnění.

Pro správnou funkci imunitního systému a tvorbu leukocytů je nutné tělu dodávat měď, řadu vitamínu, minerálů – hlavně zinku a omega 3 mastných kyselin. Pro zvýšení tvorby leukocytů, aby se krevní obraz zlepšil, můžeme využít echinaceu.

Trombocyty

Trombocyty jakožto krevní destičky představují část z regeneračních sil. Tělo je využívá při akutních poraněních, kdy pomáhají zacelit ranky proti krvácení.

Pro jejich správnou funkci je nutné pít 2 – 3 l vody denně a podpořit jejich tvorbu dostatečným přísunem omega 3 mastných kyselin, vitamínem K i B9.

Čím celkově posílit tvorbu krevních buněk a zlepšit si tak krevní obraz:

Velký význam a dopad na krevní obraz má náš životní styl. Imunitní systém je mnohem silnější a aktivnější u sportovců, než u gaučových povalečů.

Kvalitní krevní obraz vzniká správně sestaveným jídelníčkem, který by měl obsahovat dostatek listové zeleniny, bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů.

Sportujte a jezte více zeleniny, ovoce, semínek a užívejte kvalitní suplementy či přírodní produktyKvalitní krevní obraz totiž určuje naše zdraví.

Doporučujeme přečíst si knihu Krev od Ulricha Strunze.

Za energii života vám pěkně červenou a dobrou krev přeje Jakub

REKLAMA

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*