Menopauza je nevyhnutelným stavem, který zažívají ženy kolem 49. až 51. roku života, někdy však mnohem dříve. Žena v přechodu ztrácí menstruaci a výrazně v jejím těle klesá produkce progesteronu a estrogenu, což jsou ženské pohlavní hormony.
Menopauza a její příznaky, které lze tlumit bylinkami
V důsledku snižující se hladiny ženských pohlavních hormonů dochází v ženském těle ke spoustě změn. Jaké jsou tedy hlavní příznaky klimakteria?
- návaly horka a noční pocení
- závratě
- přibývání na váze
- bolesti hlavy
- zvýšený krevní tlak
- zvýšená hladina cholesterolu
- vyšší riziko osteoporózy
- nižší libido až nechuť k sexu
- problémy se spánkem
- zhoršující se paměť
- sklony k depresivním a úzkostným stavům, náladovost, plačtivost, přecitlivělost
- horší pružnost pokožky
- zvýšená tvorba vrásek a pigmentových skvrn
Tipy na bylinky při menopauze
Nepříjemné projevy klimakteria vám pomohou zmírnit určité bylinky. Některé zmírňují návaly horka a nadměrné pocení, některé příznivě ovlivňují duševní pohodu a jiné zase vyřeší vaše problémy se spánkem. Které bylinky vám tedy mohou pomoci od příznaků, kterými se menopauza projevuje?
Maca peruánská
Během přechodu vám pomůže zejména pravidelné užívání macy peruánské. Tato jihoamerická bylina vyrovnává hladinu ženských hormonů estrogenu a progesteronu. Maca peruánská příznivě ovlivňuje náladu menopauzálních žen a zároveň u nich snižuje riziko úzkosti a deprese. Tato bylina dále zmírňuje návaly horka a nadměrného pocení a má schopnost u žen zvýšit sexuální libido.
Kava kava
Od nepříjemných příznaků klimakteria, k nimž patří zejména návaly, křeče, hormonální výkyvy a úzkostné či depresivní stavy, vám pomůže i kava kava neboli pepřovník. Prášek z této byliny, která pochází ze západní části Tichého oceánu, však nekombinujte s alkoholem. Kava kava je při vnitřním užití velmi silná.
Menopauza a bylinky pro klidnější mysl
Máte sklony k depresivním a úzkostným stavům? Nebo jste během klimakteria náladová, plačtivá a přecitlivělá? Pomohou vám bylinky pro klidnější mysl. Výborně funguje zejména meduňka lékařská, která zároveň zatočí s nespavostí. Obrátit se můžete také na ploštičník hroznatý, který předchází podrážděnosti a přecitlivělosti a který zároveň zlepšuje usínání, ale i soustředění a paměť. Klid v duši rovněž navodíte pravidelným užíváním indické ašvagandy.
Jestliže bojujete s melancholickými stavy a velkými změnami nálad, zkuste užívat třezalku tečkovanou. Tato bylinka je právem označována za přírodní antidepresivum – na lidskou psychiku má výrazně zklidňující účinek. Úzkostným a depresivním stavům utečete dále díky kozlíku lékařskému, lepší náladu vám pomůže navodit i dobromysl neboli oregáno nebo sporýš lékařský.
Bylinky na odvodnění
S menopauzou je spojeno také přibývání na váze, které mnohdy souvisí s celkovým zavodněním organismu. S přibývajícím věkem a v důsledku hormonálních změn totiž ženské tělo více zadržuje vodu. Zpozorovala jste také, že jste během klimakteria přibrala na váze, máte otoky nohou, nadměrně se potíte a vaše břicho se zvětšilo? V tom případě vám pomohou bylinky na odvodnění.
Výbornými bylinkami na odvodnění jsou kopřiva dvoudomá a petržel zahradní, výborný je také kořen smetánky lékařské. Tato přírodní diuretika, která zároveň přispívají k celkové detoxikaci těla, konzumujte ve formě čaje nebo odvaru.
Mezi další bylinky na odvodnění patří rovněž mladý ječmen a přeslička rolní, která pomáhá při odvodnění podobně jako některé léky na předpis. Při odvodnění těla během menopauzy vám pomůže také klasický zelený čaj, tohoto nápoje vypijte ideálně tři šálky denně.
Menopauza: Tipy na další bylinky
Jaké další bylinky vám pomohou při menopauze? Šalvěj lékařská, která zmírňuje pocení a kterou při menopauze užívejte ve formě čaje. Zmírnit pocení, ale také návaly horka, zlepšit náladu, zkvalitnit spánek a celkově harmonizovat váš přirozený hormonální cyklus dokáže červený jetel. Tato bylinka slouží také jako přírodní prevence nadměrného vypadávání vlasů a řídnutí kostí.
Buďte první kdo přidá komentář