Menstruační bolesti zažívá jednou za měsíc snad každá žena. I když jsou bolestivé stavy velmi častou součástí menstruace, neznamená to, že byste se s nimi měla smířit. Nenechte je, aby vás omezovaly ve vašem životě. Zkuste naopak bolest při menstruaci zmírnit přírodní cestou.
Proč menstruační bolesti vznikají
Bolesti během menstruace poznáte nepříjemný tlakem až bolestmi nejen v podbřišku. Ženy si často stěžují také na bolesti kříže, kyčlí i vnitřních stran stehen. Proč k menstruačním bolestem vůbec dochází?
Hlavní roli hraje zejména genetika, která ovlivňuje, zda bude mít žena sklony k bolestivé menstruaci. Za zvýšenou bolestivost v tomto případě může vyšší hladina prostaglandinů v ženině těle. Menstruační bolesti však bývají často způsobeny také hormonální nerovnováhou mezi ženskými hormony estrogeny a progesteronem. Co tedy na bolestivou menstruaci platí?
Změňte svůj životní styl
Chcete-li, aby se menstruační bolesti zmírnily nebo aby byly vaší dávnou minulostí, změňte v prvé řadě svůj životní styl. Pravidelně sportujte a nevynechávejte ani posilování pánevního dna, na které jsou výborné jóga či pilates. Proč je pravidelný pohyb tak důležitý? Ženy, které pravidelně sportují, trpí menstruačními bolestmi méně často, anebo má u nich bolestivá menstruace mnohem nižší intenzitu.
Co je rovněž důležité, během svých dnů dbejte na lehký a vyvážený jídelníček. Vyhýbejte se tučným, těžkým, smaženým a nadměrně soleným pokrmům. Pokud chcete omezit menstruační bolesti, neměla byste rovněž během menstruace pít nadměrně kávu. Tabu by pro vás měl být rovněž alkohol a cigarety.
Na menstruační bolesti pomohou bylinky
Jakým dalším způsobem potlačit bolest při menstruaci? Během svých dnů se obraťte na bylinky. Třikrát denně popíjejte zejména čaj z kontryhele lékařského, který mírní menstruační bolesti a křeče. Díky této bylince, kterou lze užívat i ve formě tinktury, předejdete také nadměrnému menstruačnímu krvácení. Během menstruace vám dále pomůže pravidelné popíjení čaje z heřmánku lékařského, ale i čaje z listů maliníku lékařského, který účinně mírní menstruační bolesti a křeče a snižuje projevy premenstruačního syndromu. Kromě čaje z listů maliníku obecného výborně funguje také maliníková tinktura.
Dalšími bylinnými pomocníky proti silné menstruaci a menstruačním bolestem jsou mochna husí, kava kava, pupalka dvouletá či ploštičník hroznatý. Při silné a bolestivé menstruaci vám uleví rovněž kořen anděliky čínské. Jeho pravidelným užíváním zároveň zharmonizujete svůj nepravidelný menstruační cyklus.
Vyzkoušejte i další přírodní přípravky na bolestivou menstruaci
Jestliže o sobě víte, že trpíte na menstruační bolesti, je dále důležité, abyste svůj jídelníček obohatila o vápník, hořčík a vitamin B6. Tyto důležité minerály a vitaminy, které jsou nezbytné pro snížení bolestivosti menstruace, přijímejte v některých potravinách či v přírodních doplňcích stravy.
V období menstruace je pro vás podstatný zejména vyšší přísun hořčíku. Právě tento minerál výrazně snižuje menstruační bolestivost i křeče. Ve kterých potravinách hořčík konkrétně najdete? V zelenině, a to zejména v hlávkovém salátu nebo špenátu. Významným zdrojem hořčíku jsou také kešu, mandle a dýňová semínka.
Další triky jak zmírnit menstruační bolesti
✓ Při bolestivé menstruaci odpočívejte.
✓ Zaměřte se na zvýšenou polohu dolních končetin. Natáhněte si nohy před sebe a podložte si je například polštářem.
✓ Hledáte další úlevu při nadměrné menstruační bolesti? Nahřívejte si svůj podbřišek hřejivými polštářky.
✓ V průběhu dne vypijte alespoň dva litry čisté neperlivé vody.
✓ Dostatečně spěte. Během menstruace naspěte ideálně osm hodin denně.
Buďte první kdo přidá komentář