Nevhodné stravování ovlivňuje člověka na mnoha úrovních. Jeho negativní vliv pocítíme nejdříve pozvolna například zvýšenou únavou, nadýmáním, plynatostí, nervozitou a dalšími lehkými projevy. Tyto projevy se pak stupňují, jak na fyzické, tak i psychické úrovni, a vedou ke zdravotním komplikacím a nemocem.
Nevhodné stravování má primární vliv na náš život již před početím. Pokud tělu něco dlouhodobě chybí, tak nemůže vytvářet nový kvalitní život. Po narození již kojení určuje, jaké geny se budou u miminka aktivovat, a které nikoliv. Vše se odvíjí od složení mateřského mléka a tedy stravy maminky. Geny se mohou dědit, ale zda se projeví u konkrétního jedince, závisí na jeho celkovém životním stylu a stravě obzvláště.
Lidé se často ohání frází, že „moje babička jedla všechno a dožila se vysokého věku“. Problém je, že tyto babičky zažily i bídu s nouzí. Zažily doby, kdy jídla bylo opravdu málo a „pochutiny“ jako bílá mouka, bílý cukr měli spíše ti bohatší, a nebo je měli opravdu jen příležitostně.
Přitom konzumovat tyto „bílé rafinované produkty“ není žádnou výsadou, když si chceme své zdraví zachovat. Nevhodné stravování je spolu s nekvalitními tuky na těchto produktech založeno.
Nevhodné stravování poškozuje člověka
Právě ti, jejichž strava byla založena na jednoduchých jídlech, často nazývaných „chudá jídla“, se těšili lepšímu zdraví. Samozřejmě za podmínky, že nutričně nestrádali a byly zachovány i další podmínky pro spokojený a zdravý život. Především měli dostatek spánku, odpočinku, pohybu a dostatečnou hygienu. To vše totiž ovlivňuje udržitelnost našeho zdraví.
Naše babičky měly navíc dostatek pohybu, obzvláště ty z vesnice, které často pracovaly manuálně. Nelze tedy tvrdit, že jejich strava byla primárně zdravá, ale jejich celkový životní styl do určité míry respektoval přirozené potřeby člověka. Především střídmější stravu a dostatečný pohyb.
Řídit se tedy heslem, že můžeme jíst a pít vše, co se nám zlíbí, je v dnešní době nereálné. Po mnoha stránkách jsme se totiž odchýlili od lidské přirozenosti. Přejídáme se, nehýbeme se a z mnoha zdrojů do těla absorbujeme chemikálie a jedy. Navíc nároky společnosti na fungování lidí se zvyšují. Často pak zapomínáme na to, co je opravdu důležité. Pokud tedy na sobě cítíme, že nám náš stravovací styl nedělá dobře, tak je čas udělat změnu.
Základem zdravé stravy je dostatek vyživujících látek
Nevhodné stravování lze upravovat postupně. Základem je si ale hned od začátku zavést do stravy kvalitní zdroje všech základních a důležitých látek. Především se zaměřujeme na vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty, enzymy, aminokyseliny a další. Už po pár týdnech pocítíte na sobě zásadní změnu.
Tělo, které je dostatečně zásobeno všemi potřebnými látkami, nestrádá. Tudíž ani nechce vyhledávat prázdnou stravu. Člověk má větší chuť sáhnout po ovoci a zelenině. Zároveň s tímto krokem je potřeba postupně vyčleňovat a nahrazovat rafinované produkty ve stravě. Jedná se v podstatě o všechny průmyslově zpracované produkty.
Ty nejrizikovější produkty vyčleníme ze stravy ihned, protože je lze skvěle a chutně nahradit. Zlozvyky spojené s jinými pochutinami lze odbourávat postupně. Čím více své tělo vnitřně dobijeme, tak máme větší chuť a elán svou stravu měnit a hlavně u ní vydržet.
Dojde pak i k výrazné změně na psychické úrovni. Člověk je pak více odolný vůči stresu, vzteku, úzkosti a jiným nepříjemným stavům. A opravdu dokáže nevhodné stravování opustit. Mezi skvělé prostředky, které nám v této změně zásadně pomůžou, jsou:
- Zelené potraviny jako je chlorella a mladý ječmen
- Potraviny, které fungují v těle jako antioxidanty a jsou jejich zdroji
- Potraviny s vysokým obsahem vitamínu C
- Prostředky, které nám pomáhají posílit trávicí systém a zregenerovat játra.
- Adaptogeny, které nám pomáhají lépe se změně přizpůsobit a zvládnout ji bez toho, aniž bychom znovu podlehli nějakým pokušením
Buďte první kdo přidá komentář