Poskytují potřebné minerály
Jelikož kešu obsahují vysoké množství minerálů (obzvláště pak mědi), pomáhají v těle udržovat minerální rovnováhu pro optimální zdraví. 30 g pražených kešu obsahuje 0,6 mg mědi, což je více než 30 % doporučené denní dávky. Měď tělo potřebuje k tvorbě hemoglobinu, kolagenu, elastinu a k ochraně nervových vláken. Mezi další minerály obsažené v kešu pak patří hořčík, fosfor, mangan, zinek, železo, draslík, selen a vápník. Pokud se nejedná o solené kešu, obsahují jen stopové množství sodíku.
Poskytují vitaminy
Ačkoliv obsah vitaminů není tak štědrý jako v případě minerálů, i přesto přispívají k dosažení denní doporučené dávky. Oněch 30 g dodávající řadu minerálů vám poskytne více než 10 % doporučené denní dávky vitaminu K, který je potřebný ke správnému srážení krve. Dále obsahují v menším množství také vitamin B a stopové množství vitaminu E. Kromě vitaminu dodávají také vlákninu a bílkoviny.
Snižují riziko cukrovky
Podle studie uveřejněné v prosinci 2016 v časopisu Molecular Nutrition and Food Research kešu pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi. Ve studii vědci z univerzity v Montrealu testovali na krysách výtažek z oříšků kešu, který obsahuje kyselinu anakardiovou. Výsledky studie ukázaly, že kyselina anakardiová zlepšuje schopnost cukru vstupovat do buněk, což snižuje množství cukru v krvi. Kešu dále mohou podporovat zpracování cukru na energii – glykolýzu. Kontrola hladiny cukru v krvi snižuje riziko vzniku diabetu, který je spojován s obezitou a srdečními chorobami.
Snižuje riziko rakoviny
Kešu obsahují několik antioxidačních sloučenin, které jsou považovány za antirakovinové. Podle amerického Národního institutu pro výzkum rakoviny útočí volné radikály (v zásadě poškozené molekuly) na buňky, čímž dochází k změnám v DNA a potenciálně také ke vzniku rakoviny. Příkladem antioxidačních sloučenin nacházejících se v kešu jsou proanthocyanidiny . Tyto prospěšné látky mohou mít schopnost zastavit růst určitých nádorových buněk. (zdroj: livestrong.com)
Buďte první kdo přidá komentář