Potravinové enzymy jako klíč ke kvalitnímu trávení

Potravinové enzymy jsou látky, které hrají důležitou roli v procesu trávení. Díky tomu, že nám ho usnadňují, dělají náš život kvalitnější. Jsou klíčem nejen ke kvalitnímu, ale i dlouhému životu.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč


Potravinové enzymy jako klíč ke kvalitnímu trávení.
Potravinové enzymy jako klíč ke kvalitnímu trávení.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Potravinové enzymy jsou velice důležitou složkou naší stravy. Při procesu trávení se totiž některé enzymy začnou vylučovat až v tenkém střevě. Do takové chvíle nám pak tělem putuje velmi málo natrávená strava.

Abychom si tedy trávení usnadnili, tak je vhodné konzumovat potraviny, které obsahují potravinové enzymy. Ty totiž nastartují proces trávení již v ústech i žaludku.

Díky tomu si tělo šetří svůj vlastní enzymový potenciál a neoslabuje své orgány, především slinivku.

Potravinové enzymy jako přirozená součást syrové stravy

Potravinové enzymy nalezneme především v syrové stravě. Mezi potraviny, které se vyznačují vysokým obsahem potravinových enzymů, patří:

A co když syrovou stravu nemůžu

Strava nemusí být zcela syrová. Může být lehce tepelně upravená. Při přípravě ale nesmí být přesažena teplota 47 °C. V praxi to poznáme tak, že se potravy můžeme stále dotknout a nespálíme se.

Pro někoho ani tohle není řešením a potřebuje mít v jídelníčku dostatek vařené stravy. Taková strava je přínosná v tom, že nám zpřístupní určité živiny a neutralizuje přirozeně se vyskytující toxiny v rostlinné stravě.

V takovém případě by měl člověk ale do svého jídelníčku zařadit potravu kvašenou, nebo-li fermentovanou. Nejvhodnější je dopřát si každý den k vařenému obědu trochu kvašené zeleniny.

Nejznámější je v tomto kvašené zelí, okurky či řepa. Stačí ale jen miska. Ani s kvašenými potravinami to totiž nikdy nepřeháníme.

Další zdroje potravinových enzymů

Dalším dobrým zdrojem potravinových enzymů je fermentovaná pasta ze sojových bobů, tzv. miso. Tím, že je  miso fermentované, tak i při vystavení žáru je stále pro tělo dobře vstřebatelné.

Obilí, ořechy, luštěniny a semínka jsou taktéž potraviny, které bychom měly fermentovat, klíčit nebo alespoň namáčet do nakyslé teplé vody.

Kromě potravinových enzymů totiž obsahují i látky, které snižují rychlost či úplně zastavují enzymatické reakce. A to by naše tělo mohlo vyčerpat, stejně jako vysoká konzumace pouze vařeného jídla. Vařené jídlo totiž může značně vysílit naši slinivku.

Jak podpořit funkčnost slinivky a udržet si enzymový potenciál

Nedostatek potravinových enzymů ve vařené stravě způsobuje, že slinivka musí potom enzymy nadměrně vytvářet. Navíc se jedná o enzymy, které by měly být v přijímané potravě přirozeně.

Život založený převážně na vařené stravě, tak může časem vést k nemoci a snížené schopnosti snášet stres. Zkracujeme si tak délku života.

Nezapomínejme tedy jíst v tomto ohledu pestrou stravu a podpořit funkčnost slinivky vhodným bylinným čajem.  Takový čaj napomůže trávení, očistě a slinivce odlehčí.

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*