Objevují se pod názvy light, se sníženým nebo nízkým obsahem tuku, odtučněný, nízkotučný, polotučný, plnotučný, smetanový. Které z těchto přívlastků jsou vhodné a které méně?
Pravdou je, že tuky jsou bohatým zdrojem energie a vyvolávají rychlý pocit nasycení. Příkladem je rychlé stravování nebo fast food. Po konzumaci tučné stravy z pohledu spokojeného žaludku získáme pocit sytosti, který nám vydrží velmi krátce. Tato vlastnost tuků není zrovna pozitivní, protože díky ní se v dnešní době zvyšuje počet lidí s nadměrnou hmotností.
Proč se tedy někteří jedinci stále vracejí k tučným potravinám? Jednoduše jim chutnají, tuk je totiž nositelem chutě i vůně.
Pokud jste i vy závislí na tučných potravinách, zaděláváte si jednoznačně na problém v podobě kilogramů navíc. A přitom je tak jednoduché vědět, že skupiny tuků nenasycených důležitých pro život i naše zdraví, máme je jíst pravidelně (rostlinné oleje, ořechy, semínka). Existuje i druhá skupina tuků, nasycených, které jsou méně žádoucí a tudíž se vyplatí jejich množství ve stravě snižovat. Všeobecně to znamená například omezit konzumaci tučného masa, uvážlivě konzumovat mazací tuky a minimalizovat smažení pokrmů. Dále také regulovat množství skrytých tuků. V uzeninách, tučných mléčných výrobcích.
Navíc se zapomíná, že se i konzumace sladkostí (čokoláda, zákusky) a pochutin (chipsy, krekry), se promítá do příjmu tuků. Jejich nepřiměřená konzumace ovlivňuje nejen naše smysly, ale současně tělesnou tukovou tkáň.
V příštím vydání budeme v pojednání o tucích pokračovat.
Jana Luberová, poradce pro výživu
Buďte první kdo přidá komentář