Přerušovaný spánek může mít více příčin

Přerušovaný spánek patří k nejčastějším spánkovým poruchám. Odborníci poukazují na to, že přerušovaný spánek je pro naše tělo stejně škodlivý, jako bychom nespali vůbec. Proč toto narušení přirozeného cyklu spánkových fází vzniká a jak se mu případně vyhnout?

REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč


Přerušovaný spánek může mít více příčin.
.Přerušovaný spánek může mít více příčin. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

O tom, že je přerušovaný spánek pro naše tělo velmi škodlivý, mluví odborníci dlouhé roky. Jelikož spánkem trávíme značnou část života, má na naše zdraví podstatný vliv. Během kvalitního a souvislého spánku se naše tělo regeneruje a nabíjí. Přerušovaný spánek však může podnítit rozvoj některých zdravotních problémů.

Přerušovaný spánek: Jaké jsou jeho nejčastější příčiny?

Když se v noci perfektně vyspíte, probudíte se do nového dne s dobrou náladou a plní energie. Jenže pokud se za noc několikrát probudíte a po chvíli zase usnete, dokáže na vás přerušovaný spánek napáchat pořádné škody. 

Co všem s vámi může přerušovaný spánek udělat? Nejzřetelnější dopad bude mít na psychiku. Pokud se vás tento problém týká delší dobu, jste nervóznější a podrážděnější. Lidé trpící přerušovaným spánkem jsou rovněž náchylnější ke stresu a úzkostným či depresivním stavům. Mají sklony se přejídat a stravovat se nezdravě, čímž se u nich zvyšuje riziko nadváhy či obezity.

Přerušovaný spánek má vliv na to, že si vaše tělo během noci vůbec neodpočine. V případě dlouhodobého přerušovaného spánku budete tedy unavení a bez energie. Dále u sebe zvýšíte riziko vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, diabetu a dokonce předčasného úmrtí. Důležité proto je, abyste zjistili příčinu toho, proč u vás k přerušovanému spánku dochází. Tento zjištěný problém pak začněte řešit. Jaké jsou tedy hlavní příčiny přerušovaného spánku?

V hlavní roli nezdravý životní styl

Za přerušovaný spánek může převážně špatný životní styl. A to například pití alkoholu před spaním, konzumace těžkého jídla před spaním, anebo nadměrné pití kávy či černého čaje během dne. Kofein ukrytý v těchto nápojích blokuje v mozku látku adenosin, díky které můžete spát. Nepřejete si nic jiného než klidný a nerušený spánek? Pokuste se ze svého života vyřadit výše uvedené návyky. Změna přijde možná rychleji, než byste čekali.

Za přerušovaný spánek mohou i některé léky

K příliš častému nočnímu probouzení může docházet i vinou některých léků. A to zejména antidepresiv, beta blokátorů k léčbě vysokého krevního tlaku, kortikosteroidů určených k léčbě zánětu či astmatu nebo léků proti nachlazení obsahujících alkohol. Máte podezření, že je u vás přerušovaný spánek způsoben některým z uvedených léků? Poraďte se se svým lékařem nad užíváním jiného léku, který vám nebude rušit spánek.

Přerušovaný spánek jako příznak chronických zdravotních problémů

Na problémy s přerušovaným spánkem si často stěžují lidé s přibývajícím věkem. Ve vyšším věku je může trápit spousta chronických zdravotních problémů a právě přerušovaný spánek může být jedním z doprovodných příznaků těchto potíží. O které se konkrétně jedná?

Deprese nebo úzkosti – Způsobují problémy s usínáním a navíc podporují přerušovaný spánek.

Chronická bolest – V případě tohoto problému je těžké usnout. Chronická bolest má rovněž vliv na časté noční buzení.

Neuropatie – Za přerušovaný spánek často může i brnění, necitlivost či bolest nohou a rukou.

Spánková apnoe – Jedná se o specifický problém se spánkem, který může způsobit řadu dalších zdravotních potíží.

Zvětšená prostata u mužů – Muže s tímto problémem probouzí nutkání na močení prakticky celou noc.

Jak se vyhnout přerušovanému spánku

Přerušovaného spánku se nejlépe zbavíte, pokud jste si vědomi toho, že za tento problém může váš nezdravý životní styl. Jakým způsobem tedy v tomto případě dosáhnete kvalitního a vydatného spánku bez přerušení?

✅ Alespoň 4 hodiny před spaním nepijte alkohol a kofeinové nápoje a také nejezte tučná a těžká jídla. Lehkou večeři si dejte nejméně 2 hodiny před spaním.

✅ Striktně dodržujte spánkovou hygienu. Choďte ve stejný čas spát a ve stejnou dobu vstávejte. A to jak v pracovní den, tak o víkendu.

✅ Dopřejte si před spaním bylinkový čaj, díky kterému bude přerušovaný spánek minulostí. Nejlepšími bylinkami pro dobrý spánek jsou kozlík lékařský, meduňka lékařská, heřmánek pravý, ale také zelený ječmen, který podporuje tvorbu hormonu spánku melatoninu a hormonu štěstí serotoninu. Klidný spánek vám zajistí také 100procentně přírodní esenciální olej z levandule lékařské. Z doplňků stravy zkuste L-tryptofan.

✅ Nespěte během dne.

✅ V průběhu dne se dostatečně hýbejte. Fyzicky náročnou pohybovou aktivitu však již nevykonávejte večer.

✅ Když jdete spát, nepřemýšlejte nad věcmi, které vás stresují.

✅ Spěte v dokonale zatemněné ložnici, jejíž pokojová teplota se pohybuje kolem 17 až 20 stupni Celsia.

REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*