Rajko Doleček boj proti obezitě nikdy nevzdal

Ve středu 20. prosince 2017 zesnulý profesor Rajko Doleček se stal ještě za svého života legendou. Lékař, který se dožil 92 let, byl proslulý svým celoživotním bojem proti obezitě. Sám nám v osobním rozhovoru šest let zpátky přiznal, že je to ale velmi nerovný zápas.

REKLAMA

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Našimi seriály jsme spíše naučili lidi být kaloricky uvědomělejšími. Ale k tomu, aby lidé neměli nadváhu či nebyli obézní, musí mít vůli. Ale té se jim nedostává,“ řekl lékař. V boji proti obezitě si často připadal jako hlas volajícího v poušti. „Lidé můj hlas slyší, říkají ano, máš pravdu, ale moc to nedodržují,“ povzdechl si Doleček.

Ve svém věku byl naprosto soběstačný a zdravý. Psal jednu knihu za druhou. A stále ještě pracoval na půl úvazku ve Fakultní nemocnici v Porubě. V endokrinologické poradně, která se zabývá diagnózou a léčbou žláz s vnitřní sekrecí.

Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc.

narodil se 1. června 1925 Praha, zemřel 20. prosince 2017 Ostrava

  • český lékař česko-srbského původu, profesor zaměstnaný ve Fakultní nemocnici Ostrava
  • je autorem více než dvou stovek odborných publikací, popularizoval endokrinologii, diabetologii, zdravou výživu a dietologii, zejména v televizi a v populárně naučných knižních publikacích
  • napsal scénáře k populárně-vědeckým seriálům, například Nebezpečný svět kalorií, Tajemný svět hormonů a Nemoci civilizace
  • politicky a společensky aktivně obhajoval srbský národ

Jste důkazem toho, že se člověk může dožít tak vysokého věku ve zdraví tím, že bude dodržovat zdravou výživu?

Dík patří nejprve mým rodičům za to, že jsem po nich zdědil vhodný genetický kód. To je první věc. A druhá věc je, že si věci kolem životosprávy do určité míry hlídám. Za posledních čtyřicet let mám pořád stejnou váhu – mezi devětašedesáti až jednasedmdesát kilogramů. Ohledně otázky lidské váhy razím heslo, že obezita je nespravedlivá, protože je spousta lidí, kteří se kvůli tomu vůbec nemusí starat a mají pořád stejnou váhu, ale je určitě více těch, co se o ni starat musí, nebo měli by.

Jak se stravujete během dne?

Mé hlavní jídlo dne je víceméně snídaně. To se najím téměř do bezvědomí. Zato odpoledne a večer jím pouze minimálně. Do určité míry patřím mezi šťastlivce, kteří si nemusí odříkat. Třeba stylem „Teď si nesmím dát zákuseček". Ovšem udržuji se. Nikdy jsem například nekouřil.

Máte nějaké nemoci?

Já jsem byl těžce nemocen několikrát ve svém životě. V roce 1991 jsem měl akutní vlásenkovou leukémii, kdy jsem se tři měsíce léčil v Praze na oddělení pro hematologii a krevní transfuzi. Pak jsem byl se svou nebožkou paní na dovolené ve Španělsku, kde jsem v důsledku útoku neznámých lupičů mě museli hospitalizovat a přišel jsem o slezinu. Ale bez ní se dá žít, ani nemusím držet žádnou dietu.

Berete nějaké léky?

Užívám jen nějaké potravinové doplňky jako coenzym Q10 a omega 3 mastné kyseliny. Žádné léky. Jinak občas nějaký ten kloub bolí, jindy oteče, úměrně věku. Jinak cestuju, řídím auto, přednáším, píšu knihy.

Jak člověk přijde k leukémii?

Leukémie propukne jako zhoubný nádor. Najednou začnou blbnout krvinky, třeba. U mě začly blbnout takzvané vlásenkové krvinky. S tím jsem se trápil rok a půl, byl jsem unavený pak těžce chudokrevný. S tím se dá pracovat – běžně jsem ordinoval a jednou dvakrát do týdne jsem si zajel na transfuzi a zase jsem ožil. Několik měsíců po tom přepadení v Madridu mi propukla akutní leukémie. Pak mě aplikovali v té době nový přípravek, který se v té době nově zkoušel takzvaný Pentostatin a zabralo to. Zaplaťpánbůh, jak vidíte, už tu jsem od té doby přes dvacet roků.

Když jsme přicházeli za vámi do nemocnice, tak hned před vchodem jsme míjeli stánek s rychlým občerstvením. Věci, které prodávají, zrovna nevypadají moc zdravě.

No víte, je to na lidech. Lidé se stali kaloricky uvědomělými, mohu-li to tak říct. Věděli, co je ohrožuje, ale nedostávala se vůle. A ta vůle se nedostává do dneška. Když se rozhlédnete, všude je doslova epidemie obezity. Například mládež, která byla dřív vysoce sportovní, se na to vykašlala a v průměru pět hodin denně sedí u počítačů nebo u televize. Přestali sportovat. A navíc se k tomu přidala zhouba zvaná "fast food" typu McDonalds a KFC. Lidé neznají meze. Vědí, že je konzumace jídla z těchto fast food řetězců nebezpečné a nezdravé, ale nějak si to nedovedou ujasnit.

Jsou k obezitě více náchylnější ženy než muži?

Ženy, protože my muži nemáme menses. První kritické období přichází v období puberty, kdy dívka začíná menstruovat. Dále když žena otěhotní, v době porodní, poporodní a v přechodu. Když se v těchto kritických údobích udělá strategická chyba, tak se tloušťka rychleji nabaluje.

A kritická údobí pro muže?

Když se dostane z fyzicky náročného pracovního prostředí, například horník, kvůli úrazu do nemocnice. Tam leží dejme tomu dva měsíce. Jeho energetický výdaj je nižší, než když pracoval. A tedy i jeho energetický příjem by měl být o dost menší. Ten člověk si to ale neuvědomuje a tělo přibírá na váze. Proto je důležité v dnešním nedostatku pevné vůle aspoň se snažit uvědomit lidi na ta kritická údobí života, kdy jejich organismus spěje ke snaze rychlejšího konzumu energie.

Co dělá obezita se zdravím?

Způsobuje nemoci jako je mozková mrtvice, infarkty, onemocnění kloubů a nemocnění ledvin. Pak je zde známá skutečnost, že obezitu doprovází některé typy zhoubných nádorů, jakými je rakovina prsu, dělohy, prostaty. Obezita je drahou záležitostí pro společnost. Definice obezity zní, že je to nadměrně nahromaděná tuková tkáň. V prastarých časech mladého paleolitu, kdy nacházíme sošku Věstonické Venuše, bylo idolem krásy tělo, kdy ženská měla obrovskou prdel a velké prsy. To totiž zaručovalo že přežije porod ona, dítě a že jej bude mít dostatek mléka. Dnes to ale neplatí.

Problémem tedy je, že se lidé stravují už od základu špatně.

Ano. A taky je zde ještě jedna nevýhoda. S přibývajícím věkem u člověka již po třicátém roku života klesá energetická spotřeba. Pokud by tedy člověk jedl v padesáti tolik, kolik jedl ve třiceti, tak se neunese. Je tu tedy přímá úměra. Menší pohyblivost se rovná menší energetická spotřeba. Jsou sice mezi námi výjimky, které ale jen potvrzují pravidlo.

Co by pomohlo zlepšit situaci?

Víte, je zajímavé, že na krabičkách cigaret najdete varování, že kouření může způsobovat rakovinu. Ale v cukrovinkách jsou hektolitry vysoce energetických živin. A v reklamách na ně neuslyšíte, že jejich nadměrným pojídáním vám hrozí obezita a tím i nebezpečí infarktu, vysokého krevního tlaku nebo cholesterolu. To všechno doprovází ta obezita. Proto bych to zavedl.

Jak se díváte třeba na vegetariánství?

Vegetariánství neškodí, pokud dodržujete určitá pravidla v doplňování plnohodnotných bílkovin ve stravě. Veganství, kde neužívá nic živočišného původu, tedy ani mléko a ani vejce, je podle mne zhoubné.

Setkal jste se s případem vegana, který by zemřel na následky syrové stravy?

Nesetkal, ale četl jsem několik vědeckých prací na toto téma.

Každopádně se shodneme, že lidé, jak dospělí, tak i děti, nemusí jíst maso?

Samozřejmě, že to není nutné, pokud jedí mléčné výrobky a pijí mléko a jedí vajíčka. Bez masa se člověk rozhodně obejde. A je zásadní chybou, že většina lidí v naší republice a jinde ve světě si to nemyslí. Podívejte se do Indie, kde žije více než tři sta miliónů lidí a nikdy za život neokusí maso a jak jsou čilí. Nemusím asi zdůrazňovat, že kráva je tam posvátná.

Co podle vás způsobuje nadměrná konzumace masa a masných výrobků. Jaký to má vliv na lidský organismus?

Přehnaná konzumace masa může mít za následek dnu, nemoc králů a kardinálů. Dochází k ní tehdy, když organismus není schopný odbourávat nadměrné množství kyseliny močové, která se pak v krystalické formě ukládá do kloubů a jiných tkání. Kromě nadměrné konzumace masa, hlavně vnitřností, se k příčinám ještě řadí alkohol, špatný pitný režim a nedostatek pohybu.

A minimální přísun čerstvého ovoce a zeleniny.

Přesně tak. Bohužel i v dnešní době, kdy je různých druhů zeleniny a ovoce dostatek, je lidé konzumují velmi málo. I když jejich konzumace v porovnání s obdobím komunismu vzrostla, stále je nedostačující. Všeho je poměrně dost, čerstvá rajčata nebo kapie, to je "šturm" vitamínů.

Vy osobně asi nedáte na čerstvé ovoce a zeleninu dopustit, že?

Jsem salátový fanatik. Ke každému zdůrazňuji každému obědu a večeři, mám salát. Prakticky celý život. Chystám čerstvé saláty i svým vnukům, když přijdou na návštěvu. V čerstvém ovoci a zelenině je síla, která vás dlouho udrží při životě. Jsem toho důkazem.

Rozhovor na podzim roku 2011 vedli georg a lenkita.

REKLAMA

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*