RAW strava je velmi populární způsob, jak přistupovat ke stravování. Má totiž i ekologický dopad v tom, že se zaměřuje na konzumaci kvalitních a průmyslově nezpracovaných potravin. Tento způsob stravování se hodně blíží vegetariánství. RAW strava se totiž primárně skládá z těchto potravin:
- ovoce
- zelenina
- obilí
- ořechy a semena
- luštěniny
- mořské řasy, aj.
RAW strava si ale zakládá na způsobu přípravy. Tím se od vegetariánství odlišuje. Způsoby přípravy souvisí i s tím, že se opravdu nejedná jen o syrovou stravu, ale o stravu enzymaticky živou.
RAW strava totiž obsahuje potraviny, které se namáčí, nakličují, fermentují či suší na slunci. Těmito způsoby se přirozený obsah živin v těchto potravinách násobí a odstraňují se určité látky, které tělo zatěžují. Při přípravě RAW stravy se využívají i klasické způsoby přípravy jako je mixování či odšťavňování.
RAW strava zahrnuje i vaření
RAW strava se zcela nevyhýbá ani vaření. Plodiny lze podle tohoto konceptu vařit do maximální teploty 42°C – 45°C. Je totiž ověřeno, že při této teplotě si strava zachovává původní obsah všech živin a nemění se ve stravu mrtvou. Ale jistě se neničí některé choroboplodné zárodky, které mizí až od teploty 60°C.
V tomto může mít RAW strava své úskalí. Vařením se totiž ničí i přirozeně toxické látky. Navíc u řady potravin rostlinného původu se vařením zlepšuje jejich stravitelnost a vstřebání dostupných živin.
Vařenou stravu lze pak doplnit fermentovanými potravinami, které poskytnou tělu řadu enzymů pro snadnější trávení. Vařená i syrová živá strava se v tomto dokáží dobře doplňovat a mělo by záležet na konkrétním jedinci, jak si poměr vařené a syrové stravy ve svém jídelníčku nastaví.
Minerály obsažené v syrové živé stravě navíc často vyžadují pro správnou asimilaci lidským tělem adekvátní příjem vitamínů rozpustných v tucích, jako jsou vitamíny A, D, E a K. Tyto vitamíny se hojně vyskytují v potravinách, které se tepelně upravují. Zajímavostí však je, že se tyto vitamíny při tepelném zpracování nemění. Avšak nedostatečný příjem těchto vitamínů může mít v dlouhodobém měřítku za následek, že tělo bude strádat.
Syrová strava jako nepřekonatelný detoxikátor organismu
To, jak si příjem RAW stravy nastavíme, záleží na stavu organismu konkrétního jedince.
Kdy se naopak máme syrové stravě spíše vyhýbat? Pokud je člověk:
- po nemoci
- v rekonvalescenci
- trpí chronickou nemocí
- má oslabené zažívání
- má nedostatek horka v těle
V těchto vyjmenovaných případech tělo totiž potřebuje takovou stravu zahřát. Je to z důvodu, že je tato strava přirozeně spíše ochlazující a tím by se bránilo vstřebávání potřebných živin. Touto aktivitou navíc se však tělo vyčerpává a oslabuje především orgány jako je slezina a ledviny. A to by mohlo do budoucna způsobit další zdravotní potíže.
Z toho vyplývá, že syrová strava není vhodná celoročně v oblastech, kde teploty v zimě klesají pod bod mrazu.
Syrová strava se ale skvěle hodí pro období léta, kdy ochladí, ale také jara. Umí totiž organismus skvěle detoxikovat a regenerovat. Konzumace čerstvých lístků rostlin na jaře je jedním z nejlepších způsobů, jak si dodat spoustu energie, živin a elánu po zimě.
Tělo si může právě díky RAW stravě po zimě odlehčit a poopravit si, co mu nefunguje. Hodí se tedy taky skvěle pro období půstů a hladovek založených na zeleninových mléčně kvašených šťávách. Hodí se chvilkově i pro období, kdy máme nadváhu a potřebujeme přijímat stravu méně kalorickou.
RAW strava je nedostatečně energeticky bohatá pro mozek
Tato přednost v nízké energetické hodnotě ale může být z jistého úhlu taky nevýhodou RAW stravy. Podle vědců totiž právě vařená strava, která je energeticky bohatší, pomohla člověku v rychlejším vývoji mozku.
Vařená strava umožnila člověku větší počet neuronů a tím větší mozek. Navíc podle profesora antropologie, Richarda Wranghama, se náš zažívací systém postupem času vyvinul tak, aby byl schopný tepelně upravenou stravu zpracovat.
Lidé konzumací RAW stravy musí strávit více než 9 hodin denně, aby přijali dostatek energie. Pokud se podle odborníků ale snažíme zvýšit inteligenci svého druhu, tak je pojídání syrových potravin spíše receptem na katastrofu. (zdroj: huffingtonpost.com)
Buďte první kdo přidá komentář