Řeřicha je bylinka, která se konzumuje nejčastěji na jaře. Jarní únava a detoxikace těla jsou nejčastější důvody konzumace. Ale řeřichu lze konzumovat v podstatě kdykoliv během roku. Roste totiž rychle a roste snad všude.
Řeřicha naklíčí a vyroste i z pouhé vody na tácku. Když ji někam vysejete, tak se bez problémů snese i s jinými plodinami. Jí se syrová, protože vařením se ničí její živiny i chuť. Její rychlost a odolnost z ní dělá ideální bylinu na vzpruhu po energeticky náročném období.
Tuto vlastnost energetického dobíječe má spoustu zelených bylin a plodin. Všechny spojuje podobný obsah mikroživin a látek, které organismus umí zregenerovat a posílit. Zelené plodiny včetně řeřichy odborníci doporučují konzumovat především po zimě.
V dnešní době už to není jen z důvodu pravidelné jarní detoxikace, která se stala přirozenou součástí našeho stravování. Ale obzvláště z důvodu, že se v zimním období značně vyčerpáváme a jedeme stále na stejný výkon. Často na vyšší výkon bez řádného odpočinku.
Od jarní únavy až k chronickým stavům
Nedostatek odpočinku a nedostatečná léčba případných viróz a nachlazení oslabuje imunitu. Zrychluje se tak proces stárnutí a zpomaluje přirozená regenerace. Díky nevhodné léčbě a přecházení nemocí se pak prodlužuje rekonvalescence a častěji se objevuje únava a vyčerpání. Tyto stavy se kvůli prožitému stresu pak pojí s pocity úzkosti až různými formami deprese.
Protože na jaře tyto stavy gradují kvůli zvýšeným nárokům na výkon. Den se prodlužuje a zvyšuje se naše přirozená aktivita. Můžou se tak objevit i poruchy spánku. Tím, že buňky jsou vyčerpané a nejsou schopny správně energeticky fungovat, tak nás postihne chronická únava, které se pak neumíme jen tak zbavit. A přitom řeřicha může být jedním z řešení, po kterém únava mizí. Řeřicha totiž efektivně posiluje naše zdraví.
Řeřicha je levná a vysoce účinná
Řeřicha svým složením umí pročistit celé tělo a umí ho i posílit. Z pohledu mentální pohody, je to především díky obsahu vitamínů skupiny B. Vitamíny skupiny B je důležité přijímat společně nejlépe jako součást stravy, a to pravidelně. Zvýšený stres, vysoká konzumace kávy a alkoholu je ničí a my pak rychleji a častěji podléháme úzkosti a nepříjemným psychickým stavům.
Řeřicha se hodí pro období detoxikace těla hned z několika důvodů. Obzvláště ale proto, že se jedná o zásadotvornou bylinu, která tak pomáhá vyrovnat nevyvážené prostředí obzvláště po dlouhodobé konzumaci nezdravých potravin. Taktéž má příznivý vliv na funkci jater, které s detoxikací primárně souvisí.
Řeřicha je zdrojem řady antioxidantů, které tělu pomáhají zbavovat se škodlivých látek v těle. Především se jedná o vitamín C a E. Antioxidanty pomáhají chránit buňky před volnými radikály, zpomalují proces stárnutí a podporují i imunitu.
Vitamín E funguje synergicky s minerálem zinkem, který řeřicha rovněž obsahuje. Zinek totiž zajišťuje správnou hladinu vitamínu E v krvi. Zinek se však taktéž podílí na stabilizaci imunitního systému. A to spolu s vitamínem C a omega 3 mastnými kyselinami.
Zinek snižuje náchylnost k infekcím, pomáhá i s hojením ran a je to také minerál inteligence. Antikoncepce snižuje hladiny zinku v těle. Proto ženy, které vysazují antikoncepci za účelem otěhotnění, by měly alespoň 6 měsíců počkat a doplnit si zásoby zinku. A samozřejmě nejen zinku.
Očista krve pomocí řeřichy
Řeřicha pomocí zinku má příznivý vliv i na hladinu krevního cukru. Svým obsahem draslíku zase reguluje vysoký krevní tlak. A taktéž ovlivňuje srážlivost krve svým obsahem vitamínu K1.
Pro kvalitu krve je taktéž nutné železo, které řeřicha také obsahuje. Železo podporuje i funkce imunitního systému, je ale důležité přijímat ho jako součást přirozené stravy. Řeřicha je pro správnou krvetvorbu a očistu krve (stejně jako další listová zelenina a jiné zelené potraviny ) prostě ideální.Detoxikace těla pomocí řeřichy může vypadat tak, že denně konzumujeme čerstvé stonky s lístky nebo čerstvou šťávu z řeřichy. Řeřichu jíme 3 x denně cca 1 polévkovou lžíci. Lze ji jíst samostatně nebo v kombinaci s další zeleninou.
Řeřichu si nejlépe naklíčíme pomocí biomisky na klíčení semen. Postup je takový, že do misky vložíme semínka řeřichy. Poté do vrchní misky nalijeme vlažnou vodu, kterou měníme 2x denně. Vodu zakryjeme pokrývkou a máme hotovo. Speciální konstrukce zajistí dostatečnou vláhu pro semena a nadbytečná voda se zachytí v odkapávací misce. Za cca 10 dnů je řeřicha naklíčená a můžete si na ní pochutnat.
Denní konzumaci řeřichy je vhodné doplnit o lžíci za studena lisovaného lněného oleje či oleje sacha inchi. Oba jsou velice kvalitním zdrojem omega 3 a 6 mastných kyselin. Obzvláště olej sacha inchi obsahuje obě kyseliny v ideálním poměru. Tyto mastné kyseliny dodávají buňkám život a energii, abychom mohli fungovat bez únavy. A to nejen na jaře.
To už je druhý článek, na který jsem narazil, který vychvaluje řeřichu ve spojitosti s očistou a antioxidačními účinky a blahodárnými účinky na krev. Tip na klíčící biomisku je super, ještě jsem o ní neslyšel! Díky za článek 🙂