Moč
První ranní návštěva toalety vám toho o zdravotním stavu může říct mnoho. Více než 70 procent ukazatelů zdravotního stavu se totiž nachází v moči. Barva a zápach jsou hlavními indikátory zdraví. Zde jsou podrobnosti:
Barva
Z barvy moči se dozvíte hlavně úroveň hydratace těla. Světlejší barva je jednoznačně lepší, zatímco tmavá barva může signalizovat dehydrataci nebo špatnou funkci ledvin, které jsou zodpovědné za filtraci škodlivých látek z krve. Pokud vaše tělo potřebuje vodu, zadržuje močení. Čím méně vody z těla odchází, tím je moč tmavší.
Frekvence močení
Časté močení může mít různé příčiny. Může jít o následek přílišné konzumace alkoholu nebo kofeinu, těhotenství nebo v horším případě poškození svalu nebo cukrovku. Kromě toho se může objevit i známá „stresová inkontinence“ neboli únik moči při kýchnutí, kašli nebo při zvýšené fyzické aktivitě. V tomto případě mohou s posílením pánevního dna pomoci Kegelovy cviky.
Zápach
Zápach moči se mění podle toho, jaká jídla jíme. Dobrým důkazem této skutečnosti je konzumace chřestu, který ovlivňuje tělo tak, že zesiluje zápach tělesných tekutin. Pokud se u vás nevyskytují další varovné signály, jako tmavá a hustá moč, nemusíte se zápachem příliš zabývat.
Krev v moči
Krev v moči je znepokojujícím indikátorem onemocnění močových cest nebo ledvin. Jedním z nejběžnějších příčin jsou ledvinové kameny, které procházejí skrz močovou trubici a způsobují tak poškození sliznice a krvácení. Pokud zpozorujete krev v moči, objednejte se okamžitě k lékaři. Zdraví vylučovací soustavy závisí na životním stylu, jehož součástí je strava bohatá na zeleninu a ovoce, pravidelné cvičení a také dostatečný příjem tekutin.
Zuby
Pravidelné návštěvy zubaře jsou pro zdravé zuby a dásně velmi důležité. Z jejich stavu však navíc můžete zjistit poměrně hodně o stavu vašeho těla. Změny v ústech mohou být mezi prvními známkami toho, že je něco v nepořádku se srdcem, plícemi, trávicím ústrojím nebo dalšími částmi těla. Nepřehlížejte změny stavu zubů a dásní a raději se poraďte s odborníkem.
Zánět a krvácení z dásní
Pokud máte zanícené dásně nebo krvácejí při čištění zubů, existuje vysoká pravděpodobnost, že trpíte nějakým druhem onemocnění dásní nebo potížemi spojenými s cukrovkou. Studie ve skutečnosti zjistily, že lidé trpící cukrovkou čelí většímu riziku vzniku onemocnění dásní, než je tomu u zdravých lidí.
Onemocnění dásní je důsledek bakteriální infekce. Studie však zjistily, že správná ústní hygiena nemusí znamenat, že budou vaše dásně imunní, avšak šance vzniku některého z onemocnění se výrazně sníží.
Praskání zubů
Praskání či lámání zubů je nedílnou součástí stárnutí, může ale rovněž mít spojitost s pálením žáhy. To je způsobeno návratem žaludečních šťáv do jícnu. Chronický reflux žaludečních šťáv může poškodit zubní sklovinu, takže jsou zuby daleko křehčí a citlivější, a tím náchylnější k lámání. Žaludeční šťávy opotřebovávají zuby mnohonásobně rychleji než přirozené stárnutí.
Chronické poranění v ústech
Poranění v ústech si opakovaně přivodí většina lidí, na tom není nic zvláštního. Pokud se ale tyto rány nezahojí do dvou týdnů, měli byste navštívit zubaře. Pravděpodobně nemusí jít o nic závažného, existuje však možnost, že se jedná o předzvěst rakoviny dutiny ústní.
Výzkumné studie prokázaly, že na světě roste počet lidí, u kterých byla diagnostikována rakovina ústní dutiny, a nejvíce ohrožení jsou kuřáci. Špatnou zprávou je navíc fakt, že míra přežití u tohoto druhu rakoviny je poměrně nízká. Proto je důležité často kontrolovat vnitřek úst. Odhalení rakoviny v raném stádiu zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu.
Ustupující dásně a vypadávání zubů
Věřte tomu, nebo ne, ale právě zubní lékař může odhalit známky osteoporózy. Ustupující dásně a uvolňování či vypadávání zubů jsou první známky slábnoucích kostí, běžného onemocnění u žen starších 50 let.
Rozeznat osteoporózu nemusí být vůbec jednoduché, protože se jedná o plíživou nemoc, která se neprojevuje okamžitě. Symptomy se objevují postupně až do doby, než jsou kosti extrémně oslabené. Zubní lékař nicméně může rozpoznat první symptomy právě podle stavu zubů, čímž vám poskytne dostatek času na to, abyste zabránili jejímu zhoršení.
Plak a citlivé dásně
Věděli jste, že plak, který se tvoří na zubech je stejný, jako ten, který může způsobit infarkt nebo mrtvici? Studie prokázaly, že zánět dásní je jedním z nejtypičtějších důvodů vzniku srdečních potíží. Bakterie z úst se mohou dostat do krevního oběhu a zapříčinit vznik embolie.
Zubní lékař vám poradí, jak správně postupovat při odstraňování plaku. Pravidelné zubní prohlídky navíc umožní lékaři včas odhalit případnou infekci a poradit vám, jak postupovat při následné léčbě.
Váha
Nárůst a úbytek váhy v životě zažívá každý, mohou za ně změny ve způsobu stravování, životní styl a citové rozpoložení. Avšak náhlé a výrazné přibírání na váze byste neměli brát na lehkou váhu.
Pokud vaše váha výrazně vzroste během krátké doby, může tato skutečnost naznačovat hormonální nerovnováhu, problémy se štítnou žlázou, zadržování vody, onemocnění srdce nebo ledvin, či těhotenství. Stejně tak se nevyplatí ignorovat i rychlý úbytek váhy.
Kůže
Kůže je největším orgánem v těle a je denně vystavena vnějším vlivům. Proto je velmi důležité sledovat změny, které se na kůži objeví. Po koupeli a před aplikací přípravků pro péči o pokožku důkladně kůži prohlédněte. Abyste lépe viděli na kůži na zádech, použijte dvě zrcadla.
Pokud zpozorujete výrazné změny, jako je změna barvy, nové výrůstky nebo tmavá znaménka, navštivte dermatologa. Dermatologické vyšetření je jednoduché a bezbolestné, navíc může včas zabránit vzniku různých kožních onemocnění včetně melanomu.
Nehty
Nehty mohou být elegantní ozdobou vašich rukou, co je však mnohem důležitější, je jejich stav. Výrazné ale i drobné změny u nehtů na rukou i nohou mohou signalizovat řadu onemocnění.
Bledé nehty
Za bledé nehty může velmi světlé nehtové lůžko či buňky pod nehtem. Tato změna může naznačovat anémii a nedostatek červených krvinek, takže byste si měli nechat provést rozbor krve.
Příčinou anémie je nedostatek železa v krvi, a je proto důležité upravit jídelníček tak, že do něj zařadíte více čerstvé listové zeleniny, červenou řepu a fazole.
Křehké, tenké a odlišné nehty
Přestože tenké a křehké nehty mohou být dědičné nebo způsobené nedostatkem vápníku, bývají spojovány i s nesprávnou funkcí štítné žlázy. Štítná žláza se nachází v krku a je odpovědná za regulaci metabolických procesů, energii a růst.
Nedostatečná sekrece hormonů má za následek nadměrné vypadávání vlasů, změny na váze a také zvýšenou křehkost nehtů, jejich pomalý růst a oddělování od nehtového lůžka. Pokud si povšimnete těchto změn, poraďte se s lékařem, stav a funkčnost žláz lze totiž stanovit jednoduchým krevním testem.
REKLAMAŽluté a hrubé nehty
Zvětšení a zdrsnění se týká především nehtů na nohách, stejně jako jejich zežloutnutí. Tyto změny jsou důsledkem plísňových onemocnění, která se obvykle rozšíří po celé ploše nehtu.
Krémy a masti většinou nemají potřebný efekt, protože jde o nemoc, která se nachází pod nebo uvnitř nehtu, takže vstřebání těchto přípravků je nemožné, nebo jen velmi obtížné. Pokud se chcete zbavit těchto nepěkných změn, poraďte se s lékařem, který vám předepíše vhodné tabletky proti plísním.
Bílé pruhy na nehtech
Horizontální, bílé pruhy po celé šířce nehtu se nazývají Muehrckovy linie a mohou signalizovat nedostatek zdravých bílkovin a dalších živin, onemocnění ledvin nebo abnormality v játrech.
Pokud se u vás tyto změny projeví, upravte odpovídajícím způsobem svůj jídelníček a jezte pravidelně. Jestliže nedojde po měsíci ke změně, poraďte se s lékařem.
Pohmožděné nehty
Modré zabarvení připomínající pohmoždění signalizuje nedostatek kyslíku v těle. Zdrojem může být onemocnění dýchacího nebo kardiovaskulárního systému. Tento stav může být rovněž následkem špatného krevního oběhu nebo vystavení extrémně nízkým teplotám. Pokud zaregistrujete tyto změny, měli byste se poradit s lékařem.
zdrojový článek: www.healthylifestar.com
Buďte první kdo přidá komentář