Školní jídelny vaří šlichtu. Je to pravda?

Jak jste spokojeni s kvalitou jídla ve školní jídelně? Anketa členů skupiny Energie života nedopadla pro školní jídelny zrovna nejlépe.

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč


Školní jídelny vaří šlichtu. Je to pravda?
Školní jídelny vaří šlichtu. Je to pravda?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Univerzálně hnědá omáčka neboli zkráceně UHO je letitým lidovým ztvárněním jídla ze školní jídelny. Skutečně se však stále vaří tak ve školních jídelnách tak hrozně? Jak kde. Podle ankety členů skupiny Energie života záleží na kuchařkách, co jsou schopné z omezeného rozpočtu a za přísných pravidel vytvořit. Některé to umějí skvěle, jiné průměrně a jiné raději nemluvit.

Mnozí diskutéři namítají, že dnes je v módě nadávat na školní jídelny, protože děti jsou dnes zvyklé na jídlo z fast foodů ala burger či hranolky. Takže jim klasická česká kuchyně, založená na tuku, sádle a bílé mouce, ani chutnat nemůže. Není se co divit. Jenže osobně se v redakci magazínu Energie života domníváme, že obojí je extrém, který svým dílem přispívá k epidemii obezity v České republice. Lehká zdravá strava, kterou naše civilizace dnes potřebuje především, zůstává někde přikrčená v tmavém koutě mnohými vulgárně pojmenovaném „zdravá výživa“. A když se náhodou někdo ozve, okamžitě si vyslouží nálepku potížisty.

Maminka musela na kobereček

jídlo hnus01 179x300 - Školní jídelny vaří šlichtu. Je to pravda?

Danu Zajícovou z Prahy si dokonce pozval ředitel školy, do které chodí její dcera, na oběd. Dcera odmítala jíst jídla ze školní jídelny. A tak dostala za úkol jídla fotit. „Dopadlo to příšerně. Dnes jsem se přesvědčila sama. Otřesné. Vedení ale nechce nic měnit. I když mají možnost vyřešit věčně palčivou personální otázku přes agenturu, která jim bude hotové obědy zavážet. To ale vedení školy nechce. Takže tam dcera už nechodí a a stravuje se doma,“ prozradila výsledek obědového jednání.

Míle Linhartové z Liberce mě vadí, že ve školní jídelně mají každý den maso. „Jde vařit i bez masa, ale bezmasé jídlo je u nich ve škole sladké jídlo. Já bych do jídelníčku školní jídelny zařadila třeba více obilovin, rýže, kuskus, kroupy a více luštěnin. Ale ne, jak se to připravuje ve školní jídelně u nás. Většinou to vzhledově není nejhezčí a chuťově taky ne. Třeba zeleninu nemají moc často. Když dostanou zeleninový salát do mističky, je toho malinko. Ale je pravda, že spousta dětí nemá zeleninu rádo, takže by ty obědy asi nikdo nejedl. Většina spolužáků od dcery ze třídy jezdí s rodiči do KFC nebo McDonaldu na jídlo,“ naráží Linhartová na odvrácenou stranu školního stravování.

Děti by chtěly, aby školní jídelny dělaly hranolky nebo dokonce burgery

Jiřina Skakunová z Košetic na Vysočině pracuje ve školní jídelně. Podle ní je dlouhodobě v kurzu nadávat na školní jídelny, ale problém je, že rodiče děti nevedou zrovna k úctě k jídlu. „Když je ovoce, lemují rozšlapané plody cestu od jídelny ke škole,“ popisuje vlastní zkušenosti.

Navíc říká, že děti mají dostatečné kapesné, oběd vyhodí, třeba luštěniny, a jdou na hranolky. „Hlavní věc je ale ta, že samy kuchařky by rády vařily, co mají děti rády. Ale skladba jídelníčku je tvrdě podřízena spotřebnímu koši. Nejde tedy o rozpočet,“ vysvětluje Skakunová.

S rostoucími cenami se totiž navýší i cena obědu, přičemž žáci platí pouze cenu potravin. „Spotřební koš je nařízení o procentuálním zastoupení jednotlivých potravin (ryby, luštěniny, mléčné výrobky, zelenina). Přes to nejede vlak, inspekce za nedodržení dává postihy. No a pokud děti tyto potraviny nejsou z rodiny zvyklé jíst, my je to nenaučíme, leč vařit to musíme,“ krčí rameny.

O to více ji pak těší, že do jejich školní jídelny rádi chodí na obědy i lidé mimo školu. „Je milé v červnu pokaždé slyšet, jak se jim bude o prázdninách po obědech stýskat,“ dodává školní kuchařka z Vysočiny.

Maminky kritizují, že jídelny používají polotovary

Jarce Volčíkové z Mohelnice vadí především polotovary, polévky a kaše z prášku, párek v rohlíku na svačinu. „Málo personálu. Rozpočet je jedna věc, kreativita věc druhá. Návykovost určitých látek a zvyky věc další. Takže ovlivňujících faktorů je více. Spousta jídel dobrých, nemůžu hodnotit negativně, i když zlepšit by se dalo velmi mnoho,“ míní Volčíková.

Jako dítě měla přistup do nemocniční kuchyně, ráda na to vzpomíná, protože tam ji chutnalo. „Je to o lidech a přístupu. Spousta školních jídelen se hodně snaží. Často navštívím různé restaurace, a to je dost tragédie. Začít by se mělo ve výuce kuchařů, aby se naučili vařit z kvalitních základních surovin,“ uzavírá si Volčíková.

A co si myslíte o jídlech ze školní jídelny Vy?

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*