Smažená jídla by měla být pro běžného konzumenta absolutním tabu. A úplnou neznámou by měla být pro děti a mladé lidi, kteří jsou ve vývoji. Smažená jídla jsou populární díky rychlosti přípravy a tučné chuti, kterou přináší.
To že je nám tučná chuť blízká má své opodstatnění. V naší stravě jsou totiž tuky velice význačné a nelze je všechny házet do jednoho pytle s nápisem špatné. Aby však byly dobré, tak je velice důležité dbát na jejich kvalitu a množství, v jakém je přijímáme.
A právě smažená jídla dobré tuky zcela jistě neobsahují. Kvůli rychlosti přípravy a vysokým teplotám, které jsou základem smažení, dochází k jejich znehodnocení. V podstatě se pro naše tělo stávají nejedlými.
Tělo pak musí vynaložit mnoho sil, vitamínů, minerálů a enzymů ze svých zásob, aby bylo schopné se s takovou tuky nasáklou stravou poprat. Příležitostné podlehnutí takové stravě lze u zdravého jedince tolerovat. Smažená jídla se však nemohou stát pravidelnou součástí našeho jídelníčku.
I tuky vhodné na smažení nedělají smažená jídla lepší
Je známo, že ale existují tuky, které se na smažení hodí. Především se jedná o tuky, které obsahují nasycené mastné kyseliny. Nejznámější je v tomto sádlo či kokosový olej, které lze opravdu vyšším teplotám vystavit.
Rizikem však je to, že se při smažení a obzvláště při fritování použije nadměrné množství těchto tuků. Je to i proto, že potraviny určené na smažení mají tendenci tento tuk značně pohlcovat. Smažená jídla a jejich konzumace pak představují reálné riziko, že člověk přijme značně vyšší množství již znehodnocených nasycených mastných kyselin.
Vysoká konzumace těchto mastných kyselin může mít pak nepříznivý dopad na hladinu cholesterolu a zvyšuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění. A co teprve taková, nadváha, obezita či celulitida. Zplodiny vzniklé při smažení se pak krásně usazují v našem těle a způsobují další zdravotní problémy.
Zapomeňte smažit na slunečnicovém či řepkovém oleji
Existují ale i tuky, které obsahují nenasycené mastné kyseliny, jejichž příjem je pro naše tělo cennější. Neznamená to ale, že smažení v tucích, které tyto nenasycené mastné kyseliny obsahují, je pro člověka lepší. I když například olivový olej lze podle jistých studií vystavit teplotám až do 200 °C – 220°C a nebude docházet k jeho přepalování.
Rizikem u olejů s nenasycenými mastnými kyselinami jako je například olej řepkový či slunečnicový je fakt, že jsou již od počátku velmi nekvalitní. Tyto oleje se totiž vyrábí způsobem, kdy jsou ve výsledku velmi nestabilní a musí se upravovat a dezodorizovat tak, aby bylo možné je vůbec umístit na regály supermarketů.
Pokud chcete udělat význačný krok směrem ke zdraví, tak rozhodně na tyto oleje zapomeňte. I když je řepkový olej hodnotným zdrojem vitamínu E, tak ten běžně dostupný za pár kaček se získává rafinací a tím už je od počátku pro tělo škodlivý.
Pokud však narazíte na slunečnicový olej připravený lisováním za studena, tak ten si určitě vyberte. Okusíte a zažijete nepřekonatelnou chuť slunečnicových semínek, která se s chutí běžného slunečnicového oleje vůbec nedá srovnat. Ale zapomeňte na to, že na tomto oleji budete smažit. To stejné i u extra panenského olivového oleje, který je jeden z nejkvalitnějších zdrojů řady pro tělo prospěšných enzymů.
Smažení nahraďte pečením a vařením v troubě
Příjemnou tučnou chuť si můžete dopřát a nemusíte jíst nekvalitní smažená jídla, která jsou plná rakovinotvorných látek. Tyto látky například hojně vznikají při smažení brambor.
Zkuste místo smažení zvolit pečení a vaření v troubě . Tyto způsoby přípravy jsou založené na pomalé úpravě potravy za nízkých teplot. Díky nim si potrava zachová význačné množství živin, odstraní nevhodné látky a udělá jídlo stravitelnější.
Vystačíte s minimálním množstvím přidaného tuku a tím šetříte i peněženku. Můžete tak použít i oleje jako je kokosový a olivový, které si stále zachovají svůj výživový potenciál. Navíc v nezničené podobě pomáhá například kokosový olej právě redukci váhy a zvyšuje hladinu příznivě působícího HDL-cholesterolu a snižuje poměr LDL a HDL cholesterolu. A to díky obsahu nasycených mastných kyselin jako je kyselina laurová, kaprylová a kaprová.
Buďte první kdo přidá komentář