Sůl ve velkém množství poškozuje naše zdraví

Staré rčení říká, že sůl je nad zlato. Ovšem v přiměřeném množství. Pokud ve své stravě budete přijímat nadmíru soli, můžete si naopak po zdravotní stránce velmi uškodit. Zvýšený příjem soli souvisí zejména s vysokým krevním tlakem a vyšším rizikem srdečně cévních chorob.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč


Sůl ve velkém množství poškozuje naše zdraví.
Sůl ve velkém množství poškozuje naše zdraví. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Sůl neboli chlorid sodný (NaCl) obsahuje ze 40 procent své hmotnosti sodík. Právě sůl představuje největší zdroj sodíku v našem jídelníčku. Za pozornost stojí, že pojmy sůl a sodík se často zaměňují.

Proč je sůl důležitá

Sůl v přiměřeném množství je pro naše tělo velmi důležitá. V lidském organismu funguje jako elektrolyt, který ovlivňuje rovnovážný stav tekutin, fungování svalů i správnost nervových přenosů. Chlorid sodný do svého těla dodáváme pomocí klasické kuchyňské soli, která může obsahovat stopové množství jódu, vápníku, draslíku, zinku nebo železa. Bývá rovněž součástí většiny průmyslových potravin. Využívá se zejména k tomu, aby tyto potraviny měly lepší chuť.

Doporučené množství soli

Co to znamená přiměřené množství soli? Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byste neměli přijmout více než 2300 miligramů sodíku denně. Toto množství odpovídá jedné čajové lžičce (tedy 6 gramům) soli. Až devadesát procent dospělých však toto doporučené množství nedodržuje a sůl každodenně přijímá v mnohem vyšším množství. Jaké zdravotní potíže jim v důsledku toho hrozí?

Sůl zvyšuje riziko rakoviny žaludku

Rakovina žaludku patří k pátému nejčastějšímu typu onkologického onemocnění na světě. Podle některých vědeckých studií existuje mezi zvýšeným příjmem soli a rakovinou žaludku přímá spojitost. U lidí, kteří denně přijmou potraviny obsahující sůl ve vyšším než doporučeném množství, vzrůstá riziko vzniku rakoviny žaludku až o 68 procent.

Zvýšený příjem soli totiž způsobuje poškození sliznice žaludku, která je tak náchylnější ke karcinogenům. Nadměrná konzumace soli ovlivňuje také množení bakterie Helicobacter pylori, která může v žaludku způsobit zánět či žaludeční vředy a která rovněž zvyšuje riziko rakoviny žaludku.

Sůl zvyšuje krevní tlak i riziko infarktu a mrtvice

Nadměrný přísun soli ve stravě zvyšuje krevní tlak. V důsledku vysokého krevního tlaku pak vzrůstá riziko vzniku srdečních chorob a mrtvice. Léčíte-li se na srdeční onemocnění, měli byste příjem soli bedlivě sledovat. Chlorid sodný v nadměrném množství má vliv na zadržování tekutin v těle, což ve vašem případě může vést i k dušnosti a možné hospitalizaci.

Ve kterých dalších případech si dát na sůl pozor

Sledovat příjem soli byste měli také tehdy, jestliže máte cukrovku. Sůl ve velkém množství totiž zvyšuje riziko možných komplikací při tomto onemocnění. Dejte si na ni pozor i v případě, jestliže se léčíte na onemocnění ledvin. Může totiž dojít k nadměrnému zadržování tekutin v těle a tvorbě otoků, s vyšším příjmem soli souvisí i vznik ledvinových kamenů.

Sůl v nadměrném množství má vliv na vyšší vylučování vápníku z těla prostřednictvím moči. Část vápníku přitom může pocházet i z kostí. Tento fakt má za následek rovněž možný rozvoj osteoporózy.

Potraviny obsahující sůl v nadměrném množství

Chcete-li snížit příjem soli, zaměřte se na svůj jídelníček. Vyhněte se potravinám, které obsahují vysoký podíl sodíku. Jde zejména o jídla z rychlého občerstvení, konzervované a instantní pokrmy nebo uzeniny. Vysoký podíl sodíku mají i některá zdánlivě neslaná jídla. Jedná se například o pečivo, cereálie nebo tvaroh. Pokud chcete omezit sodík, a tedy i chlorid ve svém jídelníčku, pečlivě si čtěte etiketu každého potravinářského výrobku.

Jak snížit příjem soli

Co dělat, aby sůl neměla ve vašem jídelníčku převahu? Konzumujte pouze potraviny v přirozené podobě, ze kterých si sami připravujte hotové pokrmy. Při vaření používejte sůl s rozumem. Můžete ji přitom z části nahradit některým zdravým kořením nebo česnekem. Vyhněte se sójovým omáčkám, polévkovým kořením a dalším dochucovadlům. Naučte se rovněž jídlo na talíři již nedosolovat.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*