Nezapomeňte, že velký vliv na trávení má i emocionální stav. Studie ukázaly, že vysoká úroveň stresu a úzkosti může narušit trávicí proces.
Sestavili jsme pro vás seznam 9 jednoduchých, ale účinných způsobů, jak zlepšit trávení. Můžeme je dělat všichni a naše těla nám určitě poděkují.
1. Spaní na levé straně
Žaludek a slinivka jsou umístěné na levé straně těla a jsou součástí trávicí soustavy. Spaní na levé straně umožňuje, aby se jídlo ze žaludku jednodušeji přesunulo do tenkého střeva.
Také zvyšuje uvolňování pankreatických enzymů, které jsou odpovědné za rozklad potravy. Spánek na levém boku také snižuje pravděpodobnost, že budete trpět pálením žáhy.
2. Jezte více vlákniny a fermentovaných potravin
Vláknina pomáhá zajišťovat pravidelný a normální pohyb ve střevech. Většina potravin s vysokým obsahem vlákniny má nízký obsah cukru, tuku a kalorií, takže jsou obecně zdravější.
Oves, luštěniny či ovoce jsou dobrými zdroji vlákniny. Do svého jídelníčku můžete přidat také fermentované potraviny.
Některé druhy rostlinných jogurtů obsahují probiotika – bakterie, které jsou prospěšné pro vaše střeva. Mezi ty nejběžnější patří bifidobakterie a laktobacily, které mohou zmírnit některé trávicí problémy a zlepšit příznaky syndromu dráždivého tračníku.
3. Vyhýbejte se jídlům, která jsou těžce stravitelná
Mastné a tučné pokrmy, jako jsou cheeseburgery, hranolky či pizza, mohou způsobit nadýmání, protože potřebují více času na trávení.
Konzumace takového jídla může být spojena s pocitem plynatosti, křečemi či zažívacími problémy. Mimo jiné může ovlivnit také naši schopnost soustředit se, takže je dobré mít vyváženou stravu obsahující vysoký podíl ovoce a zeleniny.
Ale buďte opatrní: některé druhy zeleniny, jako je zelí, mohou způsobovat nadýmání, protože obsahují rafinózu – komplexní cukr, který náš žaludek neumí trávit.
Toast je jednou z potravin, které mohou napomoci trávení díky obsahu škrobu, který pomáhá při průjmu.
4. Nenechte se ničím rozptylovat a snažte se jíst vsedě
Když jíme při chůzi, máme tendenci toho sníst více, protože ztrácíme přehled o tom, kolik jsme toho snědli. Náš žaludek se navíc rychleji vyprazdňuje.
Když jíme vsedě, zlepšuje se také krevní oběh.
I jedení v sedu se zkříženýma nohama má více přínosů, protože snižuje krevní tlak a umožňuje správné trávení a vstřebávání látek.
5. Voda pomáhá při zácpě
Pití vody pomáhá rozkládat jídlo, které jíme, aby tělo mohlo lépe absorbovat potřebné živiny. Navzdory obecnému přesvědčení, že pití vody během jídla není správné, opak je pravdou.
Voda pomáhá při trávení a je velmi užitečná, pokud trpíte zácpou. Pití vody během jídla může ovlivnit také velikost vašich porcí.
6. Vyzkoušejte různé jógové pozice
Jóga zlepšuje krevní oběh v určité oblasti, takže do své každodenní rutiny můžete zahrnout 15minutové protažení, abyste podpořili své trávení.
Například pozice s názvem Marichyasana, při které zvednete jedno koleno nahoru a otočíte horní část těla, pomáhá vstřebávání základních živin z jídla; stimuluje orgány v břišní dutině, jako jsou játra a ledviny; a zklidňuje mozek.
Pozice s názvem Uttanasana, nebo také hluboký předklon, má terapeutické účinky se spoustou přínosů. Stlačuje oblast břicha a stimuluje cirkulaci krve v našich zažívacích orgánech. Jedná se o relaxační cvičení pro tělo.
Cvičení jógy se hodí ideálně na ráno, ale nepokoušejte se tyto pozice provádět hned po jídle. Jinak vám bude špatně.
7. Jezte podle hodinek
Hodiny nám nastavují procesy v těle tak, aby naše tělo vědělo, kdy má začat trávení. Pokud jíte nepravidelně, vystavujete se riziku celé řady zdravotních problémů a můžete přibrat několik kilogramů.
Pokud máte příliš nabitý program, zkuste si připravit jídlo předem a jíst ve stejnou dobu v kanceláři.
8. Meditujte a mějte pod kontrolou svůj stres
Pokud jsme ve stresu, tělo cítí tlak a zpomaluje proces trávení. To má za následek nadýmání, křeče, poruchy trávení či zácpu.
Stres může mít také opačný účinek, a to urychlit trávení a způsobit časté návštěvy toalety. Když jsme ve velkém stresu, naše chuť k jídlu se může zvýšit, nebo naopak snížit.
Ani jeden účinek není dobrý pro vaše zdraví, proto zkuste meditovat.
Nepokoušejte se být supermany a dělat všechno – vaše zdraví je důležitější než cokoliv jiného.
9. Zkuste dýchací metodu 4-7-8
Díky ní dokážeme zvládnout své chutě, zlepšit svůj spánek, snížit svou úzkost a mít emoce pod kontrolou.
Jediné, co musíte udělat, je vdechovat tiše nosem po dobu 4 sekund, pak po dobu 7 sekund držet dech a vydechovat po dobu 8 sekund.
Celý proces opakujte 4krát.
Závěr
Nezapomeňte naslouchat svému tělu. Pokud příznaky jako silné křeče, bolest žaludku či silné nadýmání přetrvávají po dobu několika dnů, měli byste se poradit se svým lékařem.
Jak zvládáte problémy s trávením? Podělte se s námi o své tipy! (zdroj: brightside.me, zpracovala: vylectese.cz)
Článek je v pohodě, mám jen jednu výhradu.
Toast? Toast z bílé mouky propagujete že je lepší než zelí?
Nehledě na obrovské množství nestravitelného lepku je toast z bílé mouky nevhodný pro každodenní stravování.
V tom jsme zajedno Barboro, že bílé pečivo je nevhodné pro každodenní stravování. A proto bílý toast článek doporučuje pro případ průjmu. Celozrnné pečivo by mohlo během průjmu naopak střeva ještě více podráždit.