Meduňkový sirup vám uleví i v těch nejhektičtějších dnech, zejména díky svým zklidňujícím a tišícím účinkům. Po jejím užití se vám také zlepší funkce krevního oběhu, činnost trávícího ústrojí a srdce. Aplikovat ji lze zároveň při migréně, plynatosti, nadýmání a žaludečních problémech, pocitech úzkosti a paniky. Meduňku také využíváme k posílení mozkové aktivity, nervového systému a při léčbě krátkodobé nespavosti.
Na sirup potřebujeme: 20 stonků meduňky, 3 citróny, 1 kg třtinového cukru, 1,5 l vody
Vodu převaříme a necháme vychladnout. Meduňku omyjeme pod proudem studené vody, natrháme její lístky a přidáme na kolečka nakrájený citrón. Vše vložíme do svařené vody a na chladném místě necháme stát 36 hodin. Poté výluh slijeme přes gázu do hrnce, vsypeme třtinový cukr a na mírném plameni jej rozpustíme. Lehce vychladlý sirup poté nalijeme do vypláchnutých sklenic.
Tip: Doplňte do louhovací směsi 1 centimetr nadrobno nakrájeného zázvoru a dodejte tak svému sirupu další zdravou ingredienci a skvělou chuť.
Přírodní lék téměř na cokoliv
Lipový sirup by měl mít v zásobě každý, kdo chce přírodní cestou předejít či vyléčit kdejaké onemocnění. Tento všelék je totiž použitelný téměř na cokoliv – ať už jej užíváme pro jeho zklidňující a protizánětlivé účinky, při onemocnění močových cest a močového měchýře, u žaludečních křečí či v boji proti všední únavě. Květenství je bohaté na desítky flavonoidů, minerálů, organických kyselin, éterických olejů a vitamínů. Výluh z květů lze také použít při křečích svalového původu či drobných popáleninách, například od slunce.
Na sirup potřebujeme: 4 hrsti lipového květu, 3 citróny, 900 g třtinového cukru, 100 ml agávového sirupu, 1 l vody, 5 ks hřebíčku, 1 celá skořice
Květy lípy omyjeme, zalijeme vařící vodou a odstavíme do druhého dne. Scedíme přes plátno, vlijeme šťávu z citrónů, med či sirup, hřebíčky, skořici a uvedeme do varu. Vaříme zhruba 10 minut a poté sirup slijeme do čistých sklenic.
Tip: Sirup nalijte do forem na led a při přípravě chlazeného letního nápoje jednoduše vhoďte pár kostek do sklenice.
Pomocník při nachlazení
Bezový sirup je skvěle využitelný jak v létě, kdy z něj připravená limonáda příjemně osvěží, tak v zimě, kdy pomůže proti chřipce či nachlazení. Spolehlivě zahání bolest v krku, ulehčuje vykašlávání a podporuje pocení. Díky močopudným vlastnostem se také často používá při léčbě cévních nebo ledvinových onemocnění. Květy bezu obsahují velké množství vitamínů A, B, C a P – poslední zmíněný má silné antioxidační účinky.
Na sirup potřebujeme: 20 ks bezových květů, 1 citrón, 2 kg třtinového cukru, 2 l převařené vody.
Vodu převaříme a dáme bokem vychladnout. Květy bezu očistíme a opláchneme, citrón omyjeme a nakrájíme na kolečka a dohromady vložíme do větší mísy. Zalijeme převařenou vodou a necháme stát 24 hodin v chladu. Směs přecedíme přes plátno do hrnce a přimícháme cukr. Výluh zahřejeme a mícháním rozpustíme cukr. Odstavíme z plotny a naplníme do připravených vymytých sklenic.
Tip: Zkuste nahradit třtinový cukr alespoň z části cukrem z kokosových květů, jehož hlavní ingrediencí je nektar z květů kokosových palem. Má nižší glykemický index, a proto je vhodný i pro diabetiky.
Udělejte něco pro své zdraví a při ranní nebo večerní procházce se pořádně podívejte kolem sebe. Zjistíte, kolik zdraví prospěšných surovin máte na dosah ruky. Zkuste se okolo sebe dívat nejen očima
Nechť se vaše sirupy podaří, vaše Pjukina
Buďte první kdo přidá komentář