Veganství: Jak ovlivní tělo a mozek?

Veganský jídelníček, tedy jídelníček bez živočišných produktů, může skýtat množství zdravotních výhod, má však i svá rizika.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Veganství: Jak ovlivní tělo a mozek?
Veganství: Jak ovlivní tělo a mozek? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Přechod na veganství, tedy na rostlinnou stravu, nám třeba může pomoci zhubnout a zlepšit zdraví střev. Může však také zvýšit riziko určitých výživových nedostatků. V tomto článku se dozvíte vše, co se stane s vaším tělem – přínosy i rizika – pokud se stanete veganem.

Dojde ke značnému zlepšení vaší střevní mikroflóry

Výzkum ukázal, že vegani mají zdravější střevní mikroflóru, tedy soubor prospěšných bakterií žijících v trávicím traktu.

Částečně je to díky velkému množství vlákniny, kterou vegani získávají ze stravy bohaté na celozrnné produkty a zeleninu. Vláknina pomáhá rozvíjet zdravé střevní bakterie.

Studie také naznačily, že veganský jídelníček rozvíjí jiné druhy bakterií, než živočišný jídelníček. Zjištění naznačují, že veganské bakterie mohou pomoci snižovat střevní záněty. Mohou skýtat další přínosy jako například zrychlení metabolismu.

Díky veganství můžete zhubnout

Jídelníčky založené na rostlinné stravě se dlouho doporučují při snaze o zhubnutí, protože zelenina má obvykle více živin a méně kalorií, než živočišné produkty.

Výzkum však také naznačil, že přechod k veganství může pomoci lidem s nadváhou snížit tělní tuk a shodit kila. I když sní stejné množství kalorií jako masožravci.

V jedné ze studií shodili účastníci dodržující veganský jídelníček významný podíl hmotnosti v porovnání s těmi, kteří zůstali u svých neveganských stravovacích návyků. Výzkumníci zjistili, že přibližně dvě třetiny úbytku hmotnosti u veganů tvořil tělní tuk.

Můžete mít nedostatek vitamínu B a železa

Přestože s každým jídlem sníte hromadu kapusty, cizrny a dalších na živiny bohatých potravin, můžete postrádat vitamín B12 a železo. Obě tyto složky se nacházejí v mase a jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek a při udržování stabilní úrovně energie.

Tyto živiny lze však získat i z rostlinných zdrojů. B12 je obsažen v řasách, houbách a fermentovaných sojových výrobcích. Listnatá zelenina jako je kapusta nebo špenát obsahují zase vysoké množství železa.

Vhodným způsobem jak zajistit dostatek těchto esenciálních vitamínů je také jejich suplementace výživovými doplňky.

Díky veganství vám může, ale také nemusí chybět vápník

Vápník, který je součástí mléčných výrobků, je důležitý pro zdravé kosti a zuby, ale je důležitý i pro fungování nervového systému. Vegani mohou získávat vápník z některých luštěnin včetně sojových bobů, mohou však také zvážit jeho suplementaci.

Na druhou stranu existují prokazatelné studie, že i když mléčné výrobky obsahují vápník, ten je stejně lidským lidským tělem špatně vstřebatelný. A naopak tudíž lidé, kteří jedí hodně mléčných výrobků, mají vápníku málo a trpí osteoporózou. Mimo jiné mléko způsobuje mnoho zdravotních obtíží, takže tento bod je minimálně buď velmi sporný či přímo zavádějící (poznámka georg).

Zpočátku se můžete cítit unavení nebo malátní

Veganský jídelníček také často neobsahuje dostatek jódu a cholinu, protože tyto dvě nezbytné živiny se nacházejí ve vejcích. Jód je potřebný k udržování zdravé štítné žlázy, která reguluje energii metabolismus a náladu. Cholin podporuje váš mozek, ovlivňuje paměť a náladu.

Jód obsahuje například maca peruánská, která vám dodá energii.

Cholin se však nachází například v brokolici, růžičkové kapustě a sladkých bramborách a jód lze získat z jodizované soli. I v případě těchto živin je suplementace dobrý nápad.

Vzhledem k tomu, že jídla rostlinného původu mohou obsahovat méně kalorií, může vést veganská dieta k únavě, pokud toho nesníte dost, abyste si udrželi svou mentální a fyzickou energii na výši.

A proto základem je konzumovat dostatečné množství obilovin.

Jídla mohou začít chutnat jinak

Červené maso je bohaté na zinek, který podle Národního institutu zdraví reguluje naši schopnost rozpoznávat chutě a řídí také důležité funkce imunitního systému. Pokud přijímáte méně zinku, můžete zaznamenat změnu ve vnímání chutí či vůní.

I s veganským jídelníčkem je však možné přijímat dostatek zinku. Buď jeho suplementací nebo z rostlinných zdrojů jako jsou houby, cizrna, fazole, tofu, kapusta a celozrnné výrobky.

Můžete snížit riziko srdečního onemocnění

Výzkumníci zjistili, že když sníte více fazolí a méně hovězího (platí to i pro další variace veganských jídelníčků), prospíváte svému srdci, protože podle jedné studie snížíte riziko vzniku srdečního onemocnění o 24 %.

Je to zřejmě proto, že vegani mívají nižší úrovně cholesterolu a nasycených tuků, jež se v hojné míře nacházejí v červeném mase, sýru a dalších živočišných produktech.

Bylo zjištěno, že rostlinný jídelníček také pomáhá regulovat krevní cukr, což může snížit riziko onemocnění cukrovkou 2. typu.

Může se u vás zvýšit riziko mrtvice

Ačkoliv cholesterol může zvýšit riziko srdečních potíží, existují i důkazy, že působí jako ochrana před mrtvicí.

Dosud není zcela jasné, proč tomu tak je, ale „věří se“, že svou úlohu při tom hrají i další živiny obsažené v živočišném proteinu jako jsou vitamíny skupiny B a aminokyseliny (stavební bloky proteinů).

Veganství vám může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny

Veganský jídelníček zároveň znamená nulový přísun zpracovaného masa, které se stále častěji spojuje s širokým spektrem smrtelných druhů rakoviny včetně rakoviny tlustého střeva, ledvin a žaludku.

Možná budete mít více energie a budete lépe spát

Každý kdo si dal někdy k večeři pořádný steak nebo pěkný kousek krůtího masa ví, jak se pak cítí malátný. Je to proto, že trávení živočišných jídel spotřebuje vzhledem k vysokému obsahu proteinu a tuku mnoho energie. 

Díky přechodu na rostlinnou stravu se tak můžete cítit energičtější. To může nastat zejména v případě, že jíte spoustu ořechů, luštěnin, quinoy a celozrnných výrobků, které vám mohou pomohou zachovat přísun energie. A sice díky směsi makroživin jako jsou zdravé tuky, komplexní sacharidy a proteiny.

Tato jídla mají zároveň nízký glykemický index, takže budou udržovat hladinu vašeho krevního cukru stabilní a vyhnete se tak energetickému pádu.

Veganství vám může zlepšit stav kůže

Veganství může stav vaší pleti zlepšit ze dvou důvodů. Vynecháte mléčné produkty, které jsou spojovány se vznikem akné. A zvýšíte přísun ovoce a zeleniny, které váš jídelníček obohatí o živiny, jež jsou spojovány se zdravou kůží.

“Zjišťuji, že pacienti, kteří dodržují převážně rostlinný jídelníček, mají čistší pleť a menší otoky tváře,” řekla Insideru dermatoložka Papri Sarker.

Může pomoci při úlevě od příznaků některých autoimunitních a zánětlivých poruch

K autoimunitním poruchám dochází tehdy, když váš imunitní systém útočí na tkáně vašeho vlastního těla místo aby útočil na vetřelce jakými jsou například bakterie, viry a alergeny. Může to způsobit příznaky jako vyčerpání, bolest kloubů a kožní vyrážku.

Některé výzkumy zjistily, že citlivost na určitá jídla jako jsou živočišné produkty, mohou tyto stavy ještě zhoršit. Jedna studie z roku 2016 například zjistila, že jídelníček založený na veganství může pomoci zmírnit zánět a ulevit od vedlejších účinků autoimunitních poruch.

Tenisová hvězda Venus Williams řekla, že raw veganský jídelníček zmírnil její extrémní únavu způsobenou vzácným autoimunitním onemocněním zvaným Sjögrenův syndrom.

Možná budete jíst příliš mnoho cukru a zpracovaných potravin

Jako každý jídelníček i ten veganský může padnout za oběť nesprávným návykům v podobě konzumace nadměrného množství zpracovaného jídla a nedostatku vitamínů a dalších živin. Klíčová je rovnováha – většina výhod veganství plyne z příjmu mnoha čerstvých produktů, luštěnin a dalších na živiny bohatých rostlin.

Pokud budete jíst jen nudle z mikrovlnky, chipsy a sladké musli tyčinky, je to sice veganské, ale vašemu tělu to neprospívá, neboť přijímáte velké množství cukru a nasycených tuků a bude vám chybět množství vitamínů. (zdroj: insider.com)

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


4 Comments

  1. Dobrý den,
    velice dobře napsané a bezchybné. Jsem vegan cca 5 let, a už bych neměnil. Přesněji vitarian / vegan to je můj životní styl. Doporučuji, ale to musí chtít každý sám, je to jen v hlavě.
    Přeji hezký den.
    S pozdravem Marek

  2. Prosim, na zaklade ceho prezentujete, ze b12 je v houbach? I v rasach a fermentovanych vyrobcich jsou spise analogy pripadne naprosto minimalni mnozstvi spojene spise s kontaminaci a nehygienickou pripravou.

    B12 by meli vegani doplnovat, protoze zadna rostlina neposkytne dostatecne mnozstvi tohoto vitaminu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*