Správná výživa pokožky by měla být jednou z věcí, na kterou byste se měli zaměřit při skladbě svého jídelníčku. Ta by se měla odvíjet od toho, zda je vaše kůže suchá, citlivá nebo mastná. Navíc byste si měli dávat pozor i na některé potraviny, které vám mohou způsobit kožní nepříjemnosti v podobně zánětlivých nebo alergických reakcí.
Výživa pokožky: Jejím základem je hydratace
Chcete-li mít zdravou a zářící kůži, v prvé řadě se zaměřte na svůj pitný režim. Je to ta nejlepší výživa pokožky. Dostatečný příjem tekutin zajistí, že se budou z kůže přirozeně vylučovat všechny odpadní a toxické látky. Tímto způsobem tak podpoříte samočisticí proces pokožky.
Každý den proto vypijte ideálně dva litry čisté neperlivé vody. Vhodný je také zelený čaj a některé bylinkové čaje. Správný a pravidelný pitný režim rozhodně nepodceňujte. Jestliže bude vaše pokožka naopak dehydratovaná, může u ní častěji docházet k zánětům, ucpáváním pórů i ke kožním potížím.
Které potraviny jíst pro zdraví kůže
S ohledem na různé typy pokožky a její individuální vlastnosti neexistuje univerzální jídelníček, kterého by se měli všichni držet. Zaměřit se však můžete na konkrétní potraviny, které obsahují vitaminy, minerály či další prospěšné látky pozitivně ovlivňující kvalitu, čistotu i hojení pokožky.
Základní výživa pokožky by tak měla obsahovat potraviny s vitaminy skupiny B, vitaminem A, vitaminem C, zinkem, selenem a esenciálními mastnými kyselinami. Vaší pokožce tak prospěje ovoce, zelenina, ořechy, semena, rostlinné panenské oleje, luštěniny, celozrnné výrobky.
Výživa pokožky podle typů kůže
Další výživu své pokožky zohledněte dle typu své kůže. Které potraviny jsou tedy vhodné pro suchou, citlivou, či mastnou pokožku?
Suchá pokožka: Do svého jídelníčku zařaďte více potravin, které obsahují zdravé tuky a nenasycené mastné kyseliny. Vhodné jsou pro vás ořechy, semena (zejména sezamové semínko, lněné semínko nebo chia semínko), avokádo nebo rostlinné oleje lisované za studena.
Citlivá pokožka: V případě citlivé pokožky se zaměřte na vyšší konzumaci ovoce a zeleniny. Vyhněte se naopak příliš kořeněným jídlům a pokrmům obsahujícím vysoký podíl soli.
Mastná pokožka: Tento typ kůže inklinuje k zadržování nečistot. Proto si naordinujte velmi lehký jídelníček, který vaše tělo i pokožku očistí. Tabu jsou pro vás tučná a smažená jídla, vyhýbejte se také polotovarům a sladkostem.
Výživa pokožky: Které potraviny vyloučit z jídelníčku?
Chcete-li zajistit, aby vaše pokožka byla zdravá, vyřaďte ze svého jídelníčku následující potraviny:
- Bílý rafinovaný cukr – Najdete jej ve slazených nápojích, čokoládě a sladkostech.
- Bílou pšeničnou mouku – Dejte stop konzumaci bílého pečiva nebo moučníků.
- Smažené pokrmy, jídlo z fast foodu, instantní potraviny a polotovary.
- Uzeniny a maso.
- Mléčné výrobky.
Kromě výše uvedených potravin zdraví pokožky neprospívá ani nadměrný stres. Vyhýbejte se rovněž kouření cigaret a konzumaci alkoholických nápojů.
Víte, že? Pro zdraví pokožky je velmi důležitý také pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Touto tělesnou aktivitou, která není v pravém slova smyslu výživa pokožky, podpoříte cirkulaci krve a okysličení kůže.
Proč píšete nejíst mléčné výrobky?
Jogurty bílé a tvarohy jsou velmi zdravé.
Mléko není až tak zdravé, jak jsme si dlouho mysleli. Víte však vůbec, jaký dopad má pití kravského mléka na vaše tělo? Bodo Melnik, profesor nutriční vědy na univerzitě v Osnabrücku, patří mezi největší kritiky mléčné výroby. Vysvětluje, proč mléko určitě nepít. Předkládá šokující fakta, která vám žádný producent mléka a mléčných výrobků nikdy neřekne.
Více zde: https://www.energiezivota.com/novinky/mleko-nepijte-rika-vedec/